«Dabasdati.lv» reģistrē miljono novērojumu; pētnieki gandarīti par sabiedrības atbalstu

Dabas novērojumu portālā “dabasdati.lv” šā gada sākumā reģistrēts miljonais dabas novērojums – pērnvasar Talsu pusē novērotais mazais svilpis. Latvijas Dabas fonda un Latvijas Ornitoloģijas biedrības izveidotajā portālā 12 gados ziņots par vairāk nekā septiņiem tūkstošiem sugu.

Ilze Priedniece: Par novērojumiem “Davasdati.lv”
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

Visbiežāk ziņo par putniem, tiem seko tauriņi un augi.  Portāla koordinatore Ilze Priedniece Latvijas Radio pastāstīja, ka ziņotāji ir gan cilvēki, kuru darbs saistīts ar dabu, gan tādi, kuri novēroto nepazīst, bet meklē eksperta padomu.

Portālā var iesniegt arī fotogrāfijas un skaņas ierakstus, un mobilo tehnoloģiju attīstība ļāvusi “Dabas datiem” kļūt arvien populārākiem.  

Visvairāk novērojumi pētniekiem noder dažādu sugu izplatības pētījumiem.

“Ir sugas, kas Latvijā parādījušās pavisam nesen, piemēram, ornamentērce. Tas ir svarīgi, jo tā pārnēsā gandrīz visas tās pašas slimības, ko pie mums jau agrāk esošās ērces. Arī dažādas invazīvās sugas Latvijā ienāk arvien vairāk, piemēram, Spānijas kailgliemezis. Protams, dati parāda arī apdraudēto sugu stāvokli – kurām sugām skaits ir gājis uz leju. Tā kā pētnieku, profesionālu zinātnieku ir maz, sabiedrības atbalsts ir ļoti svarīgs, lai varētu nosegt visu Latviju,” stāstīja Priedniece.

Dabasdati.lv reģistrētie dati tiek izmantoti arī īpaši aizsargājamo teritoriju dabas aizsardzības plānos, pētniecībā, vides izglītībā un sugu izplatības atlantu veidošanā, piemēram, Latvijas un Eiropas ligzdojošo putnu atlantos, kā arī citos sugu izplatības pētījumos Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti