Dienas ziņas

Vācijā būs stingrāki Covid-19 ierobežojumi

Dienas ziņas

Ziemassvētku pastaiga valša ritmos

Dabas takā Strenčos uzdarbojas vandālisti

Dabas takā Strenčos uzdarbojas vandaļi

Iedzīvotāji arvien vairāk izvēlas savu laiku pavadīt brīvā dabā, taču līdz ar to dabas taku apsaimniekotājiem radušās jaunas problēmas – arvien vairāk atkritumu un pat vandalisms.

Pieaugot dabas taku apmeklētāju skaitam, bažas māc vides piesārņošana. Strenčos gan tā esot mazāka problēma, salīdzinot ar to, ko vandaļi nodarījuši Gaujas dabas takā uzstādītajām skulptūrām.

“Pagājušajā nedēļā diemžēl mūsu skulptūra ir pazaudējusi ļoti svarīgu detaļu. Tas ir plostnieks, kurš ir pazaudējis roku, kurā turēja plostnieka instrumentu. Dāvja Spundes lielformāta cilvēka portreti bija izvietoti kā ekspozīcija. Arī tie bija sapostīti,” stāsta Strenču novada pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja, vides speciāliste Iveta Ence.

Dabas taku pie Gaujas iecienījuši ne tikai vietējie strencēnieši, bet arī tuvāko pilsētu iedzīvotāji. Vietējie norāda – ir skumji, ka kāds izposta to, ko citi brauc skatīties.

“Jā, cik es atceros, tad tur kur bija bildītes, tur bija viss apgāzts. Ir cilvēki, kuriem nagi niez. Tagad, kad esmu pensionārs, cenšos [staigāt], ja nebraucu ar velosipēdu, tad cenšos staigāt katru dienu,” norāda Strenču iedzīvotājs Andris.

 “Mēs paši esam no Valmieras, tad skatāmies, kas ir tuvāk. Ja braucam kaut kur tālāk, pa ceļam zinām kādu taku un laiks ir, tad labprāt apskatāmies kādu citu taku arī. Protams, ir būts arī visur citur pasaulē, bet Latvijas daba ir Latvijas daba. Tā nav tāda kā Itālijā, piemēram, tur nebūs tādi koki, nebūs Gauja, tur būs citas lietas, kuras apskatīt. Te ir mājīguma sajūta vairāk, patīk Latvijas daba,” atzīst dabas takas apmeklētājs Māris.

Lai gan arī Strenču mežos vietām ir nācies redzēt izbērtus atkritumus, iedzīvotāju attieksmē pret vides tīrību tomēr ir uzlabojusies. Dabas takā Strenčos seko arī Dabas aizsardzības pārvaldes aicinājumam “Dabā ejot – ko atnesi, to aizsnes”. Tiesa gan, pirms neilga laika vandaļi bija izpostījuši arī atktitumu urnas.

“Protams, ka cilvēks pēc dabas ir komforta meklētājs. Kāpēc neiet pa šo labiekārtoto taciņu, ir arī atpūtas vietas. Par mēslošanu – ir izvietotas atkritumu urnas, bet tagad tiek piekopta prakse – ko ienes, to iznes,” saka Iveta Ence.

Dabas takā plānots uzstādīt divus apmeklētāju skaitītājus, lai noskaidrotu, kāda ir cilvēku plūsma un dabas takas nolietojums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti