Sadaļas Sadaļas

Dabas skaitīšanas noslēdzošajā sezonā apsekos dabas vērtības 78 novados

Ir uzsākusies dabas skaitīšanas ceturtā, noslēdzošā sezona, kurā eksperti Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) uzdevumā līdz oktobrim apsekos dabas vērtības 78 novados, izvērtējot tajos sastopamo purvu, mežu, saldūdeņu, piekrastes, alu, iežu atsegumu un bioloģiski vērtīgo zālāju atbilstību Eiropas Savienības (ES) nozīmes aizsargājamiem biotopiem, informēja DAP.

Dabas skaitīšanā Latvijas teritorija ir sadalīta 495 kvadrātos, un eksperti apsekošanu veic katru gadu noteiktos kvadrātos, nevis novadu teritoriju robežās. Tādēļ biotopi – ilglaicīgi veidojušās un pareizi apsaimniekotas teritorijas, kurās sastopama lielāka dabas daudzveidība, – daļā novadu tiek vērtēti vairākas sezonas.

Pārvaldē norādīja, ka dabas vērtību apsekošanu ietekmē arī pati daba un laikapstākļi. Piemēram, 2017. gada ilgstošās lietavas un plūdi un 2018. gada maija un jūnija mēnešu sausums aizkavēja sezonu lauku darbu izpildi, jo laikapstākļi neļāva apsekot vairākas biotopu grupas. Šīs teritorijas plānots apsekot šogad.

Jaunajā sezonā dabas skaitīšanas eksperti dosies arī uz Gaujas un Ķemeru Nacionālajiem parkiem, kā arī dabas liegumu "Lubāna mitrājs" un to piegulošajām teritorijām.

Biotopu kartēšanā būs iesaistīti vairāk nekā 100 eksperti, kuri dabā apsekos plānotās teritorijas, aizpildīs anketu, atzīmējot redzamās sugu sabiedrības un biotopa robežas kartē, ievērojot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apstiprināto un Zemkopības ministrijas saskaņoto metodiku.

Sezonas izskaņā visas aizpildītās anketas nonāks DAP rīcībā, un pēc datu kvalitātes pārbaudes biotopu īpašnieki saņems informāciju par rezultātiem. No iepriekšējo sezonu iesniegtajiem datiem pašlaik ir pārbaudītas divas trešdaļas datu. Līdz ar īpašnieku apziņošanu rezultātus pakāpeniski ievada dabas datu pārvaldības sistēmā "Ozols", kas pieejama ikvienam.

Biotopu apzināšana ir viena no trim aktivitātēm dabas skaitīšanas jeb ES Kohēzijas fonda projektā "Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā". Visu aktivitāšu īstenošana paredzēta līdz 2023. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt