Dabas novērojumu portālam Dabasdati.lv aprit 10 gadi; ziņojumu skaits pārsniedz 600 000

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas lielākajam dabas novērojumu portālam Dabasdati.lv decembrī apritējuši desmit gadi. Portālā ikviens var atzīmēt savus dabā veiktos augu, kukaiņu, putnu vai citu dzīvo organismu sugu novērojumus ar to atrašanās vietu Latvijas kartē, kā arī pievienot fotoattēlu vai audioierakstu. Desmit gados ziņojumu skaits pārsniedza 600 000, Latvijas Radio atzina portāla Dabasdati.lv koordinatore Ilze Priedniece.

Portāla mērķis ir iesaistīt plašu sabiedrību Latvijas dabas vērtību apzināšanā. Priedniece stāstīja, ka pasaule attīstās “pilsoniskā zinātne”, un gandrīz visās Eiropas valstīs bija šādi dabas novērojumu portāli, tāpēc kopā ar Ornitoloģijas biedrību pirms desmit gadiem nolemts veidot šādu portālu Latvijā.

Intervija ar portāla Dabasdati.lv koordinatori Ilzi Priednieci
00:00 / 09:22
Lejuplādēt

Tas ir interesanti iedzīvotājiem, kuri ierauga kādu dzīvnieku vai augu un grib zināt, kas tas ir, un svarīgi zinātniekiem, ka tik plašas masas piedalās datu vākšanā, jo zinātnieki vieni paši nekad to nevarētu izdarīt, viņi nevar būt visur, atzina Priedniece.

Desmit gados portālā reģistrējušies vairāk nekā 8000 lietotāju, ne visi aktīvi, aktīvākie ziņotāji ir aptuveni 3000, bet kopumā ziņojumu skaits pārsnidzis 600 000, un ir izveidota attēlu krātuve ar gandrīz 270 000 attēlu, pastāstīja Priedniece.

Viņa atzina, ka Latvijai desmit gados tas ir labs radītājs, bet mums vēl ir, kur augt.

Portāls sāka saņemt vairāk ziņojumu 2015. gadā, kad bija īpaša Eiropas putnu vērošanas akcija un arī tika izstrādāta viedtālruņu lietotne, kas ļauj ziņot ērtāk un ātrāk.

No visiem ziņojumiem aptuveni 80% ir par dažādiem putniem, otrajā vietā ir taureņi, atklāja Priedniece.

Vidēji gadā reģistrēti 5 līdz 10 gadījumi, kad izdodas novērot ko Latvijā nebijušu vai neraksturīgu. Ziņojumi ļauj arī vērot, kā mainās daba līdz ar klimata pārmaiņām.

Desmit gadu laikā nu jau “visa Latvijas karte nosēta ar punktiņiem, [..] Latgalē mazliet vairāk baltu plakumu, bet kopumā visa Latvija daudzmaz nosegta”, stāstīja Priedniece.  

Portālam ir arī attīstības plāni, gan programmatūrai nepieciešami uzlabojumi, gan tiek domāts par jaunām akcijām, lai iesaistītu vairāk novērotāju.  

Priedniece aicināja visus interesentus, kuri to vēl nav izdarījuši, reģistrēties portālā un droši ziņot par saviem novērojumiem, un nākamajā gadā viņa novēlēja visiem atrast kādu savu īpašu atradumu un uzzināt ko jaunu dabā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti