Panorāma

KNAB veic kratīšanu Pārgaujas novada domē

Panorāma

Minimālās sociālās iemaksas nebūs jāveic pensionāriem un studentiem

Baravikas un mušmires Dabas muzejā

Dabas muzejā notiek tradicionālās sēņu dienas

Kad laiks iegriežas uz rudens pusi, daļa cilvēku kļūst atkarīgi no sēņu trakuma. Sociālie tīkli burtiski plīst no skaudības, kad sēņotāji lepojas ar kārtējo guvumu – baraviku groziem. Iepriekšējo dienu lietus bijis labvēlīgs sēnēm, un tās nu steidz izlīst virszemē. Par sēņu daudzveidību var pārliecināties tradicionālajās sēņu dienās Dabas muzejā.

Izstādē sēnes ir sakārtotas apmeklētājiem ērti uztveramās grupās – ēdamās, neēdamās, indīgās un aizsargājamās –, turklāt norādīts ne tikai sugas nosaukums, bet ēdamajām sēnēm arī ieteicamais apstrādes veids.

Latvijā sastopami četri tūkstoši sēņu sugu. Parasti grozos nonāk tikai ap 20-30 sugu sēnes. Lai kāds bērns nejauši neiebāztu mutē, drošības apsvērumu dēļ nāvējošās sēnes zaļā un baltā mušmire – ieslēgtas. Mikologi atzīst, ka sēnes labi jāpazīst, pirms likt grozā.

"Man rokās ir pašas nāvējošākās sēnes, baltā un zaļā mušmire. Bet šī ir izstādes karaliene – riekstu sārtsporene. Dzīvē viņas nesastopas, viena aug  tikai mežā un otra tikai ārpus meža. Ēdama, cepama bez vārīšanas," rāda Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele.

Baravikas, dažādas  bekas, gailenes pazīst ikviens. Izrādās, ēdamas ir arī krietni eksotiskākas sēnes. "Porcelāna tintene cepot atgādina olas baltumu, bet paaugot saiet tintē. Ja kāds grib paspēlēties, var ielikt trauciņā un pēc laika izmantot tinti zīmēšanai," norāda Dāniele.

Uz izstādi drīkst nākt ar savām sēnēm, tiek gaidītas arī sēnes no Rīgas mazdārziņiem, jo ne vienmēr vērtīgi atradumi ir tikai tālos un biezos mežos. Sergejs uz izstādi atvedis vairākas retas sēnes. Šodien Sergeja groziņā ķērpju žagaraine un rūsganā  zemeszvaigzne

"Es eju sēņot pie mājām, Ziepniekkalnā, tas jau gandrīz Rīgas centrs, bet aug retas sēnes," norāda sēņotājs Sergejs.

Sēņu izstāde Dabas muzejā būs apskatāma līdz pat nedēļas nogalei, turklāt izstādes eksponāti katru dienu tiek mainīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt