Dienas ziņas

Fotoizstādē – barikādes Latvijā un Ukrainā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dabas muzejā izglītojoša fotoizstāde par lāci

Dabas muzejā izglītojoša fotoizstāde par lāčiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Palielinoties lāču skaitam Latvijā, aizvien lielāka nozīme ir sabiedrības zināšanām un izpratnei par šo dzīvnieku. Lai ikviens varētu ielūkoties lāča gaitās savvaļā, Dabas muzejā tapusi izglītojoša fotoizstāde "Lācis – mūsu kaimiņš".

Fotografēti no slēpņa un droša attāluma, lai neciestu ne cilvēks ar kameru rokās, ne dzīvnieks. Tādu brūnā lāča dzīvi Igaunijas mežos saskatījuši un iepazinuši igauņu dabas fotogrāfi, gidi un mednieki.

"Man izdevās nofotografēt lāča migu. Divas dienas iepriekš lācis tur bija vēl gulējis ziemas miegā. Vispirms ieraudzīju lāča pēdas. Sekoju, un tās mani aizveda līdz migai. Bija marta beigās. Pēc pēdām spriežot, tas bija vidēja vecuma lācis. Līdz sirmam vecumam tie nenodzīvo, jo Igaunijā ir atļauts medīt lāčus," pastāstīja fotogrāfs Tarmo Mikusārs no Igaunijas.

Igaunijā lāču skaitu lēš ap 1000. Gadā vidēji nomedī aptuveni 80–90 lāču. Igaunijā lāči reti uzbrūk mājdzīvniekiem. Biežāk cieš bišu dravas, bet valsts kompensē zaudējumus.

"Esam jau pieraduši, ka lāči ir visur. Ne gluži redzami, bet pēdas pamana bieži. Jā, nāk lāči uz lauku mājām. Bet kas par to? Tie neko sliktu neizdarīs. Dzīvnieks ir cienījams, un pret viņu ir tāpat jāizturas – ar cieņu. Medījam, bet tādus, kuri ir drosmīgāki lāči, kuri vairāk tuvojas. Skatāmies, ja kādā rajonā ir lielākas problēmas," pastāstīja Igaunijas dabas pazinējs un mednieks Pēters Husars.

Kā atklāja fotogrāfs, bildes ar glītiem lāču tuvplāniem parasti tiek uzņemtas no attāluma ar teleobjektīvu no mašīnas vai no slēpņa.

"Lācis man ļoti patīk. Tāds jaukums! Nē, man nešķiet bīstams dzīvnieks. Ja cilvēks zina, kā uzvesties, sastopot lāci. Ja esi lāci sastapis vairākas reizes, tad sajūti un saproti to brīdi, kad pazust. Esmu lāci redzējis kādas desmit reizes, un ne reizi neesmu sajutis kādas briesmas," pastāstīja Tarmo Mikusārs.

Latvijā brūnais lācis ir aizsargājama suga. Pie mums mīt kādi 70 īpatņi. Kā norādījuši pētnieki, šis dzīvnieks vairs nav pierobežas ciemiņš. Pēc simt gadiem lāči atgriezušies un sāk ieņemt stabilu vietu vietējā faunā.

"Viens ir, ka pieaugs skaits. Un otrs ir pierādījumi, ka sākuši vairoties, un tas ir kritērijs, ka populācija ir savās mājās. Tas, ka atgriežas, ir pozitīvi," sacīja Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Tiesa, pērnā gada notikumi Latvijā ar diviem cilvēka pieradinātiem un vēlāk mežā pamestiem lācēniem skaudri parādījuši, ka cilvēki neapzinās savas rīcības sekas. "Agri vai vēlu šādi lācēni kļūs bīstami. Viņi aug un kļūst spēcīgāki. Senāk arī mums bija tāda problēma. Bet ar laiku kļuva skaidrs, ka cilvēka pieradināti dzīvnieki nekad nekļūs par savvaļas dzīvniekiem. Turklāt arī zoodārzi nevar izmitināt. Lācis dzīvo 20–30 gadus, un atrast vietu tādiem dzīvniekiem ir ļoti grūti," skaidroja Pēters Husars.

Ik gadu, īpaši pavasaros, kad dzimst mazuļi, speciālisti saņem zvanus, ka cilvēki sastapuši savvaļas dzīvnieku mazuļus. Kā liecina pētījumu centra SKDS veikta aptauja, aptuveni katrs piektais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka lāci un lūsi var izaudzināt par mājdzīvnieku gluži kā suni vai kaķi. 

"Šādu perioda mēs Igaunijā izgājām pirms gadiem 30. Toreiz sabiedrībā bija liela interese par lāci. Ja atrada lācēnu, tad jau droši vien nonācis nelaimē un jāstiepj mājās. Tagad tā vairs nav. Saprotam, ka lācēns nemēdz būt viens, ka mamma ir turpat blakus," norādīja Husars.

Latvijas Nacionālais dabas muzejs izstādi veidojis sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu "Silava" un Dabas aizsardzības pārvaldi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti