Dabas koncertzāles 2016. gada varonis - garausainais sikspārnis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dabas koncertzāles 2016. gada galvenā tēma un varonis šogad būs garausainais sikspārnis (Plecotus auritus), atklāj pasākuma rīkotāji.

Sikspārņi ir vienīgie lidošanai pielāgojušies zīdītāju klases dzīvnieki. No pasaulē sastopamajām vairāk nekā 1200 sikspārņu sugām Latvijā konstatētas 16 sugas. Šo dzīvnieku populācijas dabiskā atjaunošanās ir lēna – sikspārņiem gadā dzimst tikai 1 – 2 mazuļi. Tāpēc ir svarīga katras atsevišķas kolonijas vai pat indivīda izdzīvošana. Sikspārņi ir arī konservatīvi dzīvnieki, kuri ilgstoši daudzās paaudzēs izmanto vienas un tās pašas mītnes un noteiktus ainavas elementus pārlidojumos uz barošanās vietām un migrācijas laikā. Šie dzīvnieki ļoti jūtīgi reaģē uz izmaiņām viņu dzīves vidē. Tāpēc sikspārņus  apdraud virkne dažādu faktoru, no kuriem lielākā daļa ir cilvēka darbības izraisīti. To vidū arī bieži vien māņticības un zināšanu trūkuma izraisīta nelabvēlīga attieksme šiem savdabīgajiem nakts dzīvniekiem.

Dabas koncertzālēs laikā 18.jūnijā Rāznas Nacionālajā parkā, Lūznavas muižas parkā Rēzeknes novadā un 1.jūlijā Zaļenieku muižas parkā Jelgavas novadā, informatīvās, izziņas un mākslas darbnīcās pasākuma apmeklētāji varēs iepazīt Latvijā mītošās sikspārņu sugas. Būs iespēja izzināt to dzīves noslēpumus – uzvedības un barošanās īpatnības un paradumus, uzturēšanās mītnes vasarā un ziemošanas vietas, pārvietošanās trases – iegūt informāciju un praktiskas iemaņas par līdzdalību šo zīdītāju izpētē un aizsardzībā.

Dabas koncertzāles komanda uzsākusi aktīvu darbošanos pie šī gada pasākumu plānošanas. Jau pagājušā gada vasaras izskaņā speciālisti devušies „ciemos” pie sikspārņiem, savukārt šā gada sākumā iepazina to ziemošanas paradumiem.  Mūziķiem, scenogrāfiem, videomāksliniekiem, zinātniekiem tas rosinājis iztēli, palīdzējis tuvāk iepazīties ar “galveno varoni”, izvēlēties stāsta motīvus, saprast radošo un izziņas laboratoriju saturu.

Jau ziņots, ka 2016.gadā Dabas koncertzāle norisināsies jau 11.gadu. Zinātnisko atbalstu pasākumam šogad sniedz Latvijas Universitātes un Latvijas Lauksaimniecības universitātes sikspārņu eksperti, LU pētnieks, Dr.biol. Viesturs Vintulis, un asociētais profesors, Dr.biol. Gunārs Pētersons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti