Dienas ziņas

Bezdarba līmenis nedaudz paaugstinājies

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Zivju bojāeju Rāznas ezerā izraisījis vīruss un vāja imunitāte

Dabas aizsardzības pārvalde: Zivis Rāznas ezerā gāja bojā vairāku faktoru novājinātas imunitātes dēļ

Septembra sākumā liels daudzums zušu un ķīšu Rāznas ezerā gāja bojā vīrusu izraisītas novājinātas imunitātes dēļ, ko ietekmējuši vairāki faktori, secinājuši Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūtā "BIOR" speciālisti, analizējot Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) uzdevumā veikto zivju virusoloģisko, bakterioloģisko, mikoloģisko, parazitoloģisko laboratorisko izmeklējumu rezultātus, informēja DAP.

Lai veiktu pilnvērtīgu izpēti, "BIOR" līdzās pārvaldes iesniegtajām bojā gājušajām zivīm un dzīvajiem zušiem arī paši veica papildu kontrolzveju, ievācot zušu paraugus. Savā atzinumā "BIOR" norādīja, ka konkrētie slimību ierosinātāji, parazīti un baktērija nav iekļauti cilvēkam un dzīvniekiem kopīgo slimību sarakstā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) apliecināja, ka zušu herpesvirus-1, kas konstatēts paraugos, līdz šim Latvijā nebija konstatēts un vīruss nav bīstams cilvēku veselībai, bet tas var radīt zaudējumus zušu populācijai. 

"Zivju bojāeja dabiskajos ūdeņos ir novērota arī agrāk gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Lai labāk izprastu pērnā gada situāciju un novērstu šādu situāciju atkārtošanos nākotnē, ir svarīgi iegūt aktuālo informāciju par Rāznas ezera ekoloģisko kvalitāti biežāk nekā šobrīd [reizi divos gados], tādēļ esam vērsušies Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC) ar lūgumu nodrošināt Rāznas ezera ūdens kvalitātes monitoringu katru gadu un paraugu ievākšanu veikt reizi trijos mēnešos," atzīmēja DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Šobrīd priekšlikums nav atbalstīts, un LVĢMC monitoringu veiks līdzšinējā kārtībā un apjomā. Rezultātā DAP plāno saviem spēkiem sekot līdzi ekoloģiskajai situācijai ezerā, izstrādāt agrīnās brīdināšanas sistēmu, iegādāties skābekļa un ūdens temperatūras zondi, lai varētu veikt regulārus mērījumus dažādos ezera dziļumos.

Ezeru pētnieks, sertificēts eksperts sugu un biotopu aizsardzības jomā Uvis Suško vērsa uzmanību, ka Rāznas ezerā vasaras otrajā pusē regulāri novērojama intensīva aļģu ziedēšana, kā rezultātā reizēm strauji pasliktinās ūdens kvalitāte un ezera dziļākajos slāņos kritiski samazinās skābekļa daudzums. Izšķīdušā skābekļa līmenis krītas ūdens apakšējā slānī – vietās, kur zutis uzturas, jo tur ir samazināta fotosintēze un nav kontakta ar atmosfēras gaisu. Zutis ir pasīvs migrētājs un nepārvietojas uz vietām, kur tam būtu labāki dzīves apstākļi. Samazināts skābekļa daudzums zutim rada papildu stresu, kas var izsaukt slēptu infekciju izpausmes. 

Zivīm nepieciešamais patērētā skābekļa daudzums ir atkarīgs no attiecīgās ekoloģiskās grupas, ķermeņa izmēra, kustībām, barošanās, nārsta un citām aktivitātēm, kā arī no ūdens temperatūras. "BIOR" norādīja, ka Eiropas zutim ir ļoti augsta skābekļa bada izturība un tas spēj dzīvot bezskābekļa vidē pat vairākas stundas. Testēšanas rezultātos novērotais samazinātais izšķīdušā skābekļa daudzums ir viens no galvenajiem stresa faktoriem ezera zivīm, kas veicina zivju imunitātes kritumu un latento jeb apslēpto infekciju aktivizēšanos. Taču skābekļa daudzuma samazinājums un temperatūras paaugstināšanās nav galvenais iemesls zušu bojāejai, lai gan šo faktoru kombinācija varēja izraisīt apslēpto infekciju izpausmi. Pilnīgākai situācijas izpratnei "BIOR" iesaka paraugus iegūt plašāka monitoringa veidā.

Tikmēr Valsts vides dienests  konstatējis, ka notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Lipuškos, no kurām attīrītie ūdeņi nonāk ezerā, darbojas normāli un šis nav zivju bojāejas iemesls. Ja zivju bojāejā tomēr būtu vainojams piesārņojums, ciestu ne tikai zuši un ķīši, bet arī citas zivju sugas, kā arī bezmugurkaulnieki, putni un zīdītāji. Taču negatīva ietekme uz citām sugām netika konstatēta.

"BIOR" arī noraidījis niedru apauguma attīrīšanas darbus kā zivju bojāejas iemeslu, jo kopējā no niedrēm attīrāmā platība bija 27,3 hektāri (ha) jeb aptuveni 0,5% no kopējās Rāznas ezera platības. Tā ir salīdzinoši maza ezera daļa, tādējādi zivīm būtu bijusi iespēja rast patvērumu no apdraudošajiem faktoriem citā ezera daļā. Turklāt šādi apsaimniekošanas darbi skartu arī citas zivju sugas. 

DAP pārstāve Diāna Selecka norādīja, ka detalizēta zivju bojāejas izpēte bija nepieciešama, lai labāk izprastu pagājušā gada situāciju un novērstu šādu situāciju atkārtošanos nākotnē.

DAP pārstāve Diāna Selecka par secināto
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

“Proti, zivīm, bija novājināta imunitāte herpes vīrusa dēļ. Vasarā Rāznas ezerā notiek aļģu ziedēšana, kā rezultātā pasliktinās ūdens kvalitāte un ezera dziļākajos slāņos samazinās skābekļa daudzums. Rāznas zutim patīk uzturēties Rāznas ezera dziļumā, un skābekļa trūkums izraisīja imunitātes kritumu. Dabas aizsardzības pārvalde pasūtīja vairākas analīzes, kas tika veiktas gan Latvijā, gan Dānijā. Un analīzes parāda to, ka šo te situāciju ar zivju bojāeju izraisīja vairāku faktoru kopums,” situāciju kopumā raksturoja Selecka.

Kā DAP ziņoja iepriekš, lai pārliecinātos, ka zivju bojāeja nav saistāma ar zivju audzētavas piegādātajiem zušiem, ir saņemts arī akvakultūras audzēšanas uzņēmuma "ŽŪB Žemele" Eiropas Savienības sertifikāts, kas apliecina zivju audzēšanu atbilstoši noteiktām prasībām un rādītāju atbilstību normatīviem aktiem. Arī zušu mazuļu ielaišana notika normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, piedaloties atbildīgo dienestu pārstāvjiem. 

Situācijas izpētei DAP uzdevumā veikta toksīnu noteikšana zivju paraugiem, izmeklējumi sertificētās laboratorijās Latvijā un Dānijā, pieprasīta informācija no Lietuvas zivju audzētavas, kas piegādājusi ezerā ielaistos zušus, kā arī iegūts ezera pētnieka, sertificēta biotopu eksperta viedoklis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti