Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Veselība. Cukura diabēts

Cukura diabēts kaķiem - ko tas nozīmē saimniekam un kā ar slimību cīnīties?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pirms diviem mēnešiem saimnieku Arti pārsteidza pilnīgi tukšs ūdens trauks – kaķis visu bija izdzēris pāris stundu laikā! Analīzes uzrādīja diagnozi – cukura diabēts. Ko tas nozīmē saimniekam un kā ar slimību cīnīties?

Kaķim, kas melnā kažoka dēļ iesaukts par Špoku, ir četrpadsmit gadu. Cienījamā vecuma dēļ Špoks rotaļu vietā izvēlas pagulēt un paēst - pie šādas kaķa rutīnas bija pieradis arī Artis.

Kad atklāja slimību, “ļoti daudz jautājumu radās, jo nu kaķis ir nemierīgs, cukura līmenis mainās, teica, ka esot jāmonitorē ik pa divām stundām, kas man likās diezgan neprāts liels, jo nu kaķi noturēt nav tik viegli”, stāstīja Artis.

Cukura diabēts kaķiem izpaužas divējādi. Dzīvniekam var būt gan paaugstināts, gan pazemināts glikozes līmenis.

“Ja mēs runājam par ļoti zemu glikozes līmeni vai tā saucamo hipoglikēmiju, tad parasti dzīvnieki kļūst ļoti apātiski, guļoši,” stāstīja , vetārste Jevgēnija Ostroga.

Ja kaķim sākas spēcīgi krampji, raustās acis un pastiprināti izdalās siekalas, nekavējoties jādodas pie ārsta. Līdz tam saimnieks var sniegt pirmo palīdzību, ar šļirci pilinot kaķim mutē cukurūdeni.

Otra galējība - pārāk augsts glikozes līmenis. Diemžēl daudzi saimnieki to nepamana pat mēnešiem ilgi.

“Dzīvniekiem var arī parādīties problēmas ar ādu, problēmas ar urīnizvadorgānu sistēmu, jo viņiem bieži novēro arī urīnpūšļa infekcijas. Viņi daudz dzer, daudz čurā, daudz ēd, bet zaudē svaru, un tas trakākais, kas notiek, viņiem sāk attīstīties arī neiroloģiskas pazīmes, dzīvnieks sāk jocīgi staigāt, grīļoties vai nespēj noiet kaut kur, uzlēkt, nolēkt lejā, viņi krīt,” stāstīja Ostroga.

Brīdī, kad kaķim tiek atklāts cukura diabēts, saimnieks ir izvēles priekšā – atstāt mīluli uz vairākām dienām klīnikā, kur ārsti novēros glikozes līmeni un reakciju uz insulīnu, vai arī iemācīties mērīt glikozi un veikt injekcijas pašam.

Artis kaķim glikozi mēra no rīta un vakarā. Insulīns tiek dots uzreiz pēc mērījuma noteikšanas.

Visi mērījumi saimniekam ir precīzi jāpieraksta – kurā datumā, cikos un kādu līmeni uzrāda glikometrs. Attiecīgi pēc tā var noteikt, cik insulīna vienības kaķim jādod.

Ja insulīnu kaķim parasti ievada skaustā, tad asins paraugu glikozes noteikšanai var ņemt no dažādām vietām. Saimnieks visērtāk asins paraugu varēs iegūt no auss iekšpuses.

Ja mērījums rāda vairāk par četrpadsmit sešpadsmit nanomoliem litrā, kaķim ir paaugstināts cukurs. Jāatceras, ka glikozes līmenis ceļas arī no liela stresa un barības – jo vairāk ogļhidrātu, jo ilgāk saglabāsies augsta glikoze.

Tieši tādēļ cukura diabētiķiem svarīgi ievērot speciālu diētu ar zemu ogļhidrātu un augstu olbaltumvielu saturu. Barība noteikti jādozē, lai nerastos liekais svars, un kaķis jāsver reizi trijās nedēļās.

Diabētu ietekmē arī ģenētika – biežāk slimo burmas, siāmieši un orientāļi. Tāpat vairāk riskam pakļauti kastrēti runči nekā kaķenes.

Diemžēl slimību nevar izārstēt, bet ar to var sadzīvot – kontrolējot veselības stāvokli visa mūža garumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti