Citāda Lielā talka: sāc šķirot bioatkritumus un sarīko tekstila talku

Sestdien, 24. aprīlī, visā Latvijā norisināsies Lielā talka, kuras laikā iedzīvotāji aicināti sakopt un labiekārtot apkārtni. Atbalstot iedzīvotāju vēlmi talkas dienā paveikt ko labu videi, biedrība “Zaļā josta” iesaka piecus veidus, kā jēgpilnāk pavadīt Lielo talku, piemēram, sākt šķirot bioatkritumus un sarīkot tekstila talku, informēja biedrības pārstāve Laima Kubliņa.

Talkas filozofija guvusi plašu atsaucību visā pasaulē. Tā pāraugusi dzīvesveidā, aizsākot dažādas kustības, kā, piemēram, plogingu (skriešana, apvienojumā ar atkritumu vākšanu), dažādus sociālo tīklu izaicinājumus, dabā nomestu atkritumu savākšanu pastaigas laikā.

“Taču ar nožēlu jāatzīst, ka pēdējos gados vērojama negodprātīgu iedzīvotāju iniciatīva Lielās talkas dienu izmantot par iespēju bez maksas utilizēt savus personīgos, gadu neizvestos atkritumus no privātteritorijām, uzdodot tos par talkas dienā salasītajiem,” norādīja “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. Tādēļ biedrība iesaka piecus veidus, kā Lielo talku pavadīt jēgpilni ar papildu labumu videi un sev.

Piesaki dalītās vākšanas konteinerus atkritumu šķirošanai

Ja pie mājas nav uzstādīti konteineri izlietotā iepakojuma dalītai vākšanai, tad ir pēdējais laiks pie tiem tikt, lai atkritumu šķirošana kļūtu par ērtu ikdienas sastāvdaļu. Konteineri pie dzīvojamām mājām tiek uzstādīti ar mājas iedzīvotāju iniciatīvu. Viss, kas ir jādara, ir jāvēršas pie sava mājas pārvaldnieka vai pa tiešo pie atkritumu apsaimniekotāja, izklāstot savu redzējumi, cik daudz un kāda veida konteineri ir nepieciešamai, kā arī, cik bieži tos vēlams iztukšot.

Sarīko izglītojošu pasākumu savas mājas vai mikrorajona iedzīvotājiem

Lielā talka ir lieliska diena, kad veikt “talku” kaimiņu prātos, iemācot tos pareizi šķirot atkritumus. Neticami, bet fakts – pat visapzinīgākie dabas draugi ne vienmēr zina, ko var un ko nevar mest dalītās vākšanas konteineros.

Tāpēc iepazīsties ar “Zaļā josta” mājaslapā pieejamo informāciju par atkritumu šķirošanu, aicini sestdien kaimiņus drošā distancē pulcēties pie dalītās vākšanas konteineriem, un kopā pārrunājiet pareizas atkritumu šķirošanas pamatprincipus.

Sarīko tekstila talku

Latvijā tekstilatkritumu šķirošana būs obligāta prasība no 2025. gada. Taču jau šobrīd tiek piedāvāta iespēja iedzīvotājiem nodot nevajadzīgos tekstilatkritumus labdarībai vai pārstrādei.

Lielās talkas dienā sarīko brīvdabas andeli – apģērbu un apavu apmaiņas punktu, kurā nodot tālākai lietošanai nevajadzīgos apģērbus un apavus savu draugu vai kaimiņu lokā. Vecās segas, palagus un dvieļus vari ziedot dzīvnieku patversmēm. Savukārt tekstilatkritumus, kuri ir nodiluši vai bojāti, nodod pārstrādei. Tuvāko nodošanas konteineru sameklē mājaslapā atkritumi.lv.

Sāc šķirot BIO

Lielākā daļa no nešķirotajiem sadzīves atkritumiem ir bioloģiski noārdāmi atkritumi. Tos jau vairāki atkritumu apsaimniekotāji piedāvā utilizēt par samazinātu maksu, ja tie tiks nodalīti no kopējās sadzīves atkritumu plūsmas un nodoti pārstrādei.

Vērsies pie sava atkritumu apsaimniekotāja un lūdz, lai arī pie tavas mājas uzstāda konteineru BIO atkritumiem. Tajā varēsi izmest sausus pārtikas pārpalikumus, augļu un dārzeņu mizas, dārza un citus zaļos atkritumus, arī gaļas un zivju produktu atliekas.

BIO konteinerā nedrīkst izmest bioloģiski noārdāmos atkritumus, kas ir ievietoti jebkādos maisos vai tvertnēs, kā arī sadzīves atkritumus vai izlietoto iepakojumu – lietas, kas bioloģiski nesadalās.

Māci savus bērnus būt dabas draugiem

Sāc ar sevi un rādi piemēru citiem! Pareiza rīcība ar atkritumiem, saudzīga attieksme pret dabu un tās iemītniekiem, cieņpilna izturēšanās pret vidi, apkārtējo uzrunāšana, ja citi rīkojas cūciski. Tās ir vērtības, kuras jāizkopj katram pašam, un jānodod no paaudzes paaudzē.

Izskaidro saviem bērniem pareizas atkritumu šķirošanas pamatus, kopīgi noskatoties un pārrunājot dažādām vecuma grupām piemērotus video materiālus.

Kopīgi uzmeistarojiet putnu būrīti no nevajadzīgajiem dēļiem vai iekopiet puķu dobi, par mēslojumu izmantojot pašu gatavoto kompostu. Kopīgs darbs un gandarījums par paveikto veido bērnos izpratni par cieņpilnu attieksmi pret dabu. Jo tikai tu pats esi labs piemērs saviem bērniem. Ja tu saudzīgi izturēsies pret dabu, bērniem tas ari būs pašsaprotami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt