Panorāma

Kritizē atvieglojumus gadu mijā

Panorāma

Panorāma

LTV Ziņu dienesta egle – “Dzīvnieku brīvībai”

Cīņa par dzīvnieku brīvību – LTV Ziņu dienesta egle nonāk pie aktīvistiem

Biedrība "Dzīvnieku brīvība" šogad ar dažādām akcijām uzrunājusi sabiedrību, lai aizstāvētu dzīvnieku tiesības uz dzīvi bez ciešanām. LTV Ziņu dienesta egle trešdienas vakarā ceļoja pie biedrības.

Šogad pēc deviņus gadus ilgiem pūliņiem biedrība panāca konceptuālu vides ministrijas atbalstu tam, lai no 2026. gada kažokzvēru audzēšana Latvijā tiktu būtiski ierobežota. Šie likuma grozījumi būs vēl jāapstiprina Saeimai. Biedrības vadītāja Katrīna Krīgere uzsvēra, ka tas ir liels panākums.

"Zvēraudzēšana ir videi viens no visnedraudzīgākajiem apģērba materiālu [ražošanas veidiem], un tam ir ļoti spēcīga ietekme uz klimatu.

2026. gads šķiet ļoti saprātīgs termiņš. Tas vienlaikus dod iespēju uzņēmējiem pārorientēties, un arī netiek bezgalīgi atlikts kaut kādā tālā nākotnē, kur, Dievs viens zina, kas līdz tam laikam notiks un mainīsies mūsu valstī," stāstīja Krīgere.
 
Slepeni pētījumi ūdeļu audzētavās, nemitīga amatpersonu atrakstīšanās – "Dzīvnieku brīvībai" un Katrīnai personīgi tas prasa daudz spēka. Taču ieguldītā darba rezultāts atsverot visu.

"Tas, kas viņiem ir zvēraudzētavā tajā šaurajā sprostā, ir mokpilna eksistence. Ar tikpat mokpilnu nāvi galā. Un, ja mēs varam šīs ciešanas novērst – tas ir milzīgs labums," uzsvēra Krīgere.  

Biedrība intensīvi uzrunājusi medijus, daudz darbojusies sociālajos tīklos, dialogā par dzīvnieku labturību iesaistījusi valsts iestādes un rīkojusi spilgtas protesta akcijas.

"Šogad rudenī "Mēnesis sprostā" pie Saeimas – tas bija īpašs piedzīvojums mums visiem.

Mēs nekad nebijām tik lielu, tādu īpašu akciju [rīkojuši], kur veselu mēnesi 24 stundas diennaktī cilvēki pie Saeimas sēž sprostā un info teltī, lai šo jautājumu neļautu aizmirst Saeimas deputātu acu priekšā," sacīja Krīgere.

Nākotnē biedrība turpinās uzrunāt cilvēkus ar dažādām kampaņām. Piemēram, janvārī sāksies gadskārtējā akcija "Neapēd zemeslodi", kurā cilvēki tiks aicināti uz laiku ierobežot gaļas un citu dzīvnieku valsts produktu patēriņu uzturā. Krīgere norādīja, ka lopkopība veido lielu daļu no klimatu sildošajām gāzēm. Tādēļ, samazinot dzīvnieku valsts produktus uzturā, mazinās ietekme uz klimatu.

KONTEKSTS:

Vairāku Saeimas frakciju deputātu iesniegtie Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi, kas paredz no 2026. gada 1. janvāra Latvija aizliegt kažokzvēru audzēšanu ar mērķi iegūt kažokādas, pagaidām ir nodoti izskatīšanai komisijā. 

Aģentūra LETA ziņo, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) konceptuāli atbalsta grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt no 2026. gada 1. janvāra audzēt un turēt lauksaimniecības dzīvniekus, ja to turēšanas un audzēšanas vienīgais vai galvenais iemesls ir kažokādu ieguve.

Likumprojektu nav parakstījis neviens deputāts no Nacionālās apvienības, kuras pārstāvis Kaspars Gerhards vada par kažokzvēru audzēšanas nozari atbildīgo Zemkopības ministriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt