Dienas ziņas

Skrundā bēgļus tomēr neizmitinās

Dienas ziņas

Skaļo lietu izskata apelācijas kārtībā

Burtnieka ezera pētnieki izglīto skolēnus

Burtnieka ezera pētnieki izglīto skolēnus, pētīs arī Alūksnes ezeru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Burtnieka ezeru joprojām apdraud ievērojams piesārņojums, ko izraisa gan klimata pārmaiņas, gan nepārdomāta cilvēku rīcība. Jau vairākus gadus Burtniekā norit izpēte, lai noskaidrotu, kā šai ūdenstilpei palīdzēt. Par ezera pētniecību zinātnieki vēlējās pastāstīt skolēniem, tā izglītojot viņus par cilvēku atbildību dabas procesos, un aicināja uz nodarbību pie ezera. 

Burtnieku novada skolēni zinātnieku uzraudzībā pētīja zivju paraugus, tos šķiroja, mērīja un analizēja zivju kuņģa sastāvu. Caur mikroskopiem tika pētīti arī ūdens paraugi – tajā esošās aļģes un zooplanktons. Skolēni atzina, ka uzzinājuši daudz jauna:

"Esmu ļoti izbrīnīts, ka tuvu krastam ir tik daudzas zivis. Nebiju domājis, ka kaut kas vispār var iznākt ārā. Ūdens ir duļķains," pastāstīja Rencēnu pamatskolas skolēns Kristaps. Savukārt Elīna piebilda: "Mikroskopā mēs redzējām kramaļģes - tikai tukšas, zilaļģes un vienu vēzīti, jo viņu rudenī ir maz, viņi siltajos ūdeņos tikai dzīvo."

"Es sagriezu zivi un bija ļoti interesanti, ka viņai vajadzēja izņemt ārā iekšas. Es uzzināju, ka zivīm arī var būt lentenis. Iepriekš to nezināju," turpina Burtnieku Ausekļa vidusskolas skolniece Aleksandra.

Burtnieka ezera pētniecības darbi turpinās jau trešo gadu. Šogad caur barības ķēdi zinātnieki analizē klimata pārmaiņu izraisīto seku ietekmi uz ezera ekosistēmu. Lielākā problēma ir ezera krastu aizaugšana, turklāt ūdenstilpnē arvien palielinās zilaļģu īpatsvars. Tām ziedot, veidojas toksīni, kas var uzkrāties dažādos ūdenī sastopamajos organismos – arī zivīs. "Mēs gribam izanalizēt toksīnu sastāvu un koncentrācijas zivīs. Piemēram, makšķernieki, kas izvelk zivi, lai zinātu, cik daudz tur ir toksīnu, vai tas varētu būt tiešām bīstami cilvēku veselībai vai nē,"  – galveno mērķi skaidro Hidroekoloģijas institūta vadošā pētniece Ingrīda Puriņa.

Šis ir pēdējais Burtnieku ezera izpētes posms, pēc tā sekos darbs pie zinātniski pamatota un ilgtspējīga ezera apsaimniekošanas un ekoloģiskās atveseļošanas plāna izstrādes.

"Esam savākuši diezgan daudz datu, un mēs šobrīd esam gatavi darbam. Viena  lieta ir informēt sabiedrību par to, ko mēs te darām, kas te notiek. Otra lieta – mēs esam gatavi ieteikt pašvaldībai, kā rīkoties, lai ekoloģiskais stāvoklis uzlabotos," pavēstīja Vides risinājumu institūta pētnieks Matīss Žagars.

Līdzīgu darbu izpētes projekta ietvaros līdz nākamā gada maijam zinātnieki veiks arī Alūksnes ezerā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti