Rīta Panorāma

Intervija ar izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci

Rīta Panorāma

Intervija ar teātra aktrisi Veroniku Plotņikovu un Mārketinga daļas vadītāju Ingu Ādamu

Intervija ar Nacionālā botāniskā dārza Salaspilī pārstāvi Anitu Meieri

Botāniskajā dārzā Salaspilī sācies rožu ziedēšanas skurbums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nacionālajā botāniskajā dārzā (NBD) Salaspilī sācies rožu ziedēšanas skurbums un sacensība starp daudzajām šķirnēm par skaistāko vasaras "kleitu", LTV raidījumam “Rīta panorāma” stāstīja par rožu mammu dēvētā Lakstaugu floras nodaļas vadošā speciāliste Ilma Nereta.

Uzvarētājas noteikt var tieši apmeklētāji ar savu vērīgo aci vai fotokameru. Karstais laiks puķu karalienes ietērpis izteiksmīgi košos toņos, rozes gozējas saulē un gaida savus apjūsmotājus portretbildēm.

“Dažas šķirnes ir agrāk pasteigušās un jau paspējušas pārziedēt, bet lielum lielā daļa to dara pašā pilnziedā. Ir tādas, kuras vēl tikai turpinās ziedēšanu un varbūt tikai nedēļas nogalē parādīsies visā krāšņumā,” stāstīja Nereta.

Katrai rozei Nacionālajā botāniskajā dārzā ir savs stāsts, savi tikumi – un arī netikumi jeb klīrēšanās. "Pareizi iestādītas un rūpīgi koptas rozes priecē savu audzētāju ilgus gadus. Šādu rezultātu sasniegsiet, ja izvēlēsieties īsto vietu, sagatavosiet nepieciešamo augsni, piemeklēsiet atbilstošo šķirni un turpināsiet pareizi kopt, mēslot un aprūpēt savu rozi," sacīja Nereta.

Pasaulē ir zināmas pāri par četrdesmit tūkstošiem rožu šķirņu, un katru gadu šis skaitlis pieaug. Lai būtu vieglāk orientēties šajā daudzveidībā, rozes iedala vairākās grupās. Latvijā nozīmīgākās un apstādījumos biežāk stādītās ir floribundrozes, krūmrozes, stīgotājrozes un parka rozes. Noteikti jāpiemin arī poliantrozes, miniatūrrozes, klājeniskās jeb augsnes sedzējas rozes un tējhibrīdu rozes. Katrā reģionā atsevišķas šķirnes jūtas atšķirīgi un dažāda ir arī to uzvedība. Lielākais vairums rožu šķirņu mūsu dārzos nav atrodamas, jo mūsu klimats nav tām piemērots. Nacionālā botāniskā dārza rozārijā var aplūkot teju 400 rožu šķirnes no visām rožu grupām, kas piemērotas audzēšanai tieši Latvijas dārzos. Rozārijā kopumā izstādīti jau vairāk nekā 5000 rožu stādi.

Nacionālā dārza kolekcijas lepnums ir 23 Latvijā selekcionētas parka rožu šķirnes.

Šīs grupas rožu krūmu augums svārstās no 50 cm līdz 1,5–2 m un pat vairāk. Parka rozes uzsāk ziedēšanu 10–15 dienas agrāk par citu grupu rozēm, zied bagātīgi līdz salam, ir dekoratīvas, lielākai daļai šķirņu piemīt jauks aromāts. Vairākas šķirnes pēc noziedēšanas veido garšīgus, vitamīniem bagātus augļus.

Rozes Latvijā zied no jūnija beigām līdz pat vēlam rudenim.

Nacionālais botāniskais dārzs, kura platība ir 129 hektāri, atvērts apmeklētājiem katru dienu no pulksten 9.00 līdz 20.00. Tajā atrodas viena no lielākajām dzīvo augu kolekcijām Ziemeļaustrumeiropā, kas apvieno vienuviet vairāk nekā 13 000 augu dažādību. Rūpēs par reto augu saglabāšanu un cilvēku izglītošanu Nacionālā botāniskā dārza kolekcijās sakopoti augi no visiem pasaules kontinentiem, izņemot Antarktīdu.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par dabas aizsardzības nozīmīgumu un nodotu gadu gaitā uzkrātās botānikas zināšanas nākamajām paaudzēm, pašlaik dārza teritorijā top vides izglītības un informācijas centrs "Botania."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti