Ivetas Joguras meža ielokā esošā bioloģiskajā saimniecībā, kas tostarp nodarbojas ar biškopību, lācis manīts divas naktis pēc kārtas.
“Drava atrodas piecpadsmit metrus no pagalma, līdz ar to saimnieki bijuši uztraukušies. Izēsti bišu stropi, kāres izmētātas pa mežmalu," stāstīja Apine.
Tā kā saimniecībai ir uzstādīts mežacūku atbaidītājs, kas noteiktā laikā raida šāvienus, saimnieki lēsa, ka tas lāci iztraucējis. Taču viņi nebija droši, vai lācis nenāks vēl, notikušo atstāstīja redaktore.
Tā kā atgadījums notika brīvdienās, saimniecei neizdevās sazināties ar nevienu atbildīgo dienestu, lai saprastu, kā rīkoties – kā aizsargāt saimniecību un ko no lāča var sagaidīt.
Pēc brīvdienām saimniekiem izdevās sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP), kas ieteica uzstādīt elektrisko ganu dravas pasargāšanai. Lai meža tuvumā dzīvojoši cilvēki preventīvi izvairītos no tikšanās ar lāci, tāpat ieteicams neturēt pagalmā to, kas zvēru var pievilināt – mājdzīvnieku barību, atvērtus atkritumu konteinerus. Tāpat lāči pagalmā netiks, ja uzliks drāts sētu.
Par izpostītām dravām biškopji var pieteikties arī kompensācijai – konkrētajai saimniecībai gan tā nepienāksies, jo drava nav reģistrēta Lauksaimniecības datu centrā, stāstīja Apine.
Kompensācija pienākas reģistrētām saimniecībām, kam nodarīto zaudējumu apmērs ir aptuveni 500 eiro, kas atbilst četriem pieciem izpostītiem bišu stropiem.
Atsaucoties uz DAP speciālistu sniegto informāciju, Apine norādīja, ka Latvijā šobrīd ir aptuveni 60 lāču.