Biežāk diagnosticē onkoloģiskās saslimšanas suņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pieaug tādu gadījumu skaits, kad veterinārārsti suņiem arvien biežāk konstatē onkoloģiskās saslimšanas. Mediķi biežāku saslimstību skaidro ar labākām iespējām ļaundabīgos audzējus diagnosticēt, suņu mūža ilguma pieaugumu un ģenētisku pārmantojamību. Latvijā pašlaik iespējams veikt ķirurģiskās operācijas un ķīmijterapiju, taču ārstēšana ar apstarošanu pagaidām iespējama tikai ārvalstīs. 

Veterinārārsti arvien biežāk suņiem, kurus ved uz pārbaudēm, konstatē saslimstību ar ļaundabīgo audzēju vēzi. Lielākajā veterinārajā klīnikā Latvijā, kas atrodas Jelgavā, dzīvnieku ārsti apgalvo, ka vēža dēļ mirst teju katrs otrais vai trešais mājas mīlulis, par to pārliecināties ļauj modernāks ārstniecības aprīkojums, atzīst Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārās klīnikas direktore Linda Kokoreviča.

"Liela ietekme uz to sastopamības biežumu, protams, ir arī pieejamai aparatūrai, jo vēl pirms gadiem desmit mēs nevarējām sapņot par kompjūtersonogrāfiju, arī par to pašu ultrasonogrāfiju un visām metodēm, kas tiek izmantotas diagnostikā," stāsta Kokoreviča.

Aizdomas par audzēju ārstiem un dzīvnieku īpašniekiem ir tad, ja uz ķermeņa pamana kādu izaugumu vai ir manāmas izmaiņas suņa uzvedībā, kas var izpausties, piemēram, kā apetītes trūkums.

"Parasti vieglāk, teiksim, pamanīt ir tieši šos veidojumus uz ādas, šie saimnieki tomēr interesējas, kas tas ir? Tiek veikta operācija, tiek paņemts [audu] paraugs, un tiek noteikts, kas tas ir par bumbuli? Protams, ļoti bieži jaunveidojumi veidojas arī iekšējos orgānos un tad mēs varbūt saistībā ar kaut kādām citām klīniskām pazīmēm, veicot izmeklējumus, nonākam līdz audzēja diagnozei. Kaut vai sunim, kuram ir apetītes trūkums vai, teiksim, sāpes vēdera dobumā. Ar ultrasonogrāfiju var atrast jaunveidojumu aknās vai liesā," stāstīja Kokoreviča.

Noņemtie audi tālāk nonāk Dzīvnieku veselības centrā, kurā praktizē veterinārārste patoloģe Ilze Matīse-Vanhoutana. Viņas kabinetā uz galda redzami trīs audu paraugi, kas, līdzīgi kā asins, uztriepti uz stikla plāksnītes. Tālāk tie jāpārbauda speciālā mikroskopā un pēcāk dati jāievada datorā.

Kā stāsta Matīse-Vanhoutana, kas vairākus gadus veterinārmedicīnu praktizējusi Amerikas Savienotajās Valstīs, dzīvniekiem saslimstība ar audzējiem ir tikpat bieža kā cilvēkiem.

"No labdabīgajiem vispopulārākais droši vien ir audzējs taukaudos, kas parādās kā bumbulis, un no tām šķirnēm, kas pašreiz iegūst lielāku popularitāti un cilvēkiem arvien vairāk ir, piemēram, zelta retrīveriem, labradoriem, šie audzēji ir bieži sastopami. No biežāk sastopamajiem ļaundabīgajiem audzējiem suņiem ir tuklo šūnu audzēji. Šiem audzējiem noteikti ir vajadzīga diagnostika, lai mēs noteiktu, kā viņi uzvedīsies, un kāda ir labākā terapija. Jāņem vērā, ka daļa bumbuļu ir tādi, kas ir maziņi un ilgi viņi ir maziņi, un viņi nepieaug lielumā, un daži ir tādi, kas aug ļoti strauji, dažu nedēļu laikā, kas var izaugt," stāsta Matīse-Vanhoutana.

Tāpēc daktere iesaka saimniekiem pie ārstiem vērsties pēc iespējas savlaicīgi.

Kopumā iespējas ar ārstēšanu pagarināt mājdzīvnieka mūžu esot atkarīgas no tā, cik ātri atklāts audzējs, bet mūža pagarināšana varot būt vien par dažiem mēnešiem līdz pusotram gadam ilga.

"Audzēju numur viens ārstēšana ir ķirurģiskā izgriešana, pēc tam numur divi ir papildterapija, ja ķirurģiskās robežas nav tīras vai ir metastāzes, vai metastāžu risks, tad ir ķīmijterapija. Šo ķīmijterapiju veic vairākās klīnikās Latvijā, pēc tās nav jābrauc uz ārvalstīm. Cits jautājums ir par apstarošanu, teiksim, cilvēkiem ar onkoloģiskām saslimšanām bieži izmanto apstarošanu, tā ir arī efektīva ārstēšanas metode. Mums Latvijā pašreiz dzīvniekiem tas nav pieejams. Ja ir īpašnieki, kas ļoti vēlas apstarošanu, tad tas ir jāmeklē citviet," teica Matīse-Vanhoutana.

Tuvākā apstarošana iespējama Vācijā un Zviedrijā, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārajā klīnikā vēl piebilst, ka pēdējos gados bieži audzēji konstatēti arī Bernes ganu suņiem. Ārstēšana gan neesot lēta, un saimniekam tā jāsedz pilnībā no savas kabatas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti