Dienas ziņas

Lielbritānijā latviešiem šogad Mazā talka

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ik gadu Latvijā iet bojā 15 % bišu saimju

Biedrība: Ik gadu Latvijā iet bojā 15% bišu saimju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā ir ap 100 000 oficiāli reģistrētu bišu saimju un aptuveni 15% ik gadu no tām iet bojā, liecina Latvijas Biškopības biedrības dati. Bišu izmiršanu veicina ne tikai nepareiza augu aizsardzības līdzekļu lietošana laukos, bet arī lielo koku izciršana. Lai problēmas konstatētu, Valsts augu aizsardzības dienests veic gan pārbaudes, gan reaģē uz izsaukumiem. 

Ķekavas novada Daugmales pagastā zemnieku saimniecības “Dorītes” īpašniekam un dravniekam Jānim Sulutauram ir ap 400 bišu saimju, kuras viņš ved ganībās daudzviet Latvijas teritorijā. Taču arī viņš ne reizi vien saskāries ar situāciju, kad bites iet bojā ķīmiski apstrādāto lauku dēļ.

“Ar agronomiem es cenšos kontaktēt, lai es zinu, kad ir miglots, lai zinu, kad es varu to biti aizvest, tas ir par rapsi. Grūti uzskaitīt biti, jo bieži vien viņa paliek šajos ķīmiskajos laukos, kas ir nepareizi nomigloti, kas ir nelaikā, ziedu laikā, nelaikā pēc pulksteņa. Diemžēl ir arī tā,” sacīja Sulutaurs.

Latvijas Biškopības biedrības valdes loceklis Valdis Janovs skaidroja: “Tā problemātika ir saistīta ar intensīvo lauksaimniecības ķimikāliju pielietošanu un citiem cilvēku darbības saistītiem aspektiem. Tā trauksme, ka vispār kukaiņi un bites samazinās, ir pamatota, – jo cilvēks intensīvāk darbojas, jo vairāk ietekmē dabu, tāpēc tā jāsaudzē, cik nu mēs spējam.”

Biedrība aicina vērīgāk izturēties pret resno koku izciršanu, kuru dobumos mājo bites, kā arī saudzīgāk lietot ķimikālijas uz Latvijas laukiem. Tikmēr Valsts augu aizsardzības dienesta inspektori norādījuši, ka operatīvi reaģē un izbrauc uz pārbaudēm bišu un augu paraugu ņemšanai, ja saņem šādus izsaukumus.

Valsts augu aizsardzības dienesta Augu aizsardzības departamenta direktore Līga Brence sacīja: “Mēs dodamies pie šiem lauksaimniekiem un skatāmies, kas ir šajos laukos bijis darīts, kas ir smidzināts. Ir iespējams noteikt to devu, pie kuras bite mirst, un mēs varam diezgan viegli noteikt šo pārkāpumu, ja tāds ir noticis.” 

Pērn dienests veicis vairāk nekā 1000 augu aizsardzības līdzekļu lietošanas normatīvo aktu prasību ievērošanas pārbaudes un saņēmis 111 iedzīvotāju sūdzības par iespējamu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu un to ietekmi uz bitēm, septiņas no tām par rapša miglošanu. Ierosinātas 54 administratīvā pārkāpuma lietas, piemērojot naudas sodus. Fiziskām personām tas var sasniegt pat 2000 eiro, bet juridiskām personām 10 000 eiro.

Tikmēr zemnieku saimniecības “Zariņi” saimnieks Uldis Zīle no Olaines atzina: “Ja lietojam kādus insektcīdus, mēs viņus lietojam no pulksten 22 vakarā līdz 5 rītā. Mums te ir pāris bitenieku, bet nevienam negribas, lai tās bites iznīkst, jo mums viņas arī ir noderīgas rapšu laukos.” 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izveidota darba grupa izstrādājusi iespējamos risinājumus augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas ierobežošanai, par ko plašāk diskutēs piektdien. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti