Dienas ziņas

Atjaunotas senās Āraišu vējdzirnavas

Dienas ziņas

Diskutē par viltus ziņu ierobežošanu

Dodas pārgājienā pa "Lubāna mitrāju"

Bērzpilieši pārgājienā iepazīst Lubāna mitrāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kas ir dabas liegums, kādas dabas vērtības tur ir un kā tās atpazīt? Šos un daudzus citus jautājumus dabas aizsardzības speciālista vadībā izzināja Balvu novada Bērzpils iedzīvotāji. Viņi devās pārgājienā gar Ičas upi, kas ietilpst dabas liegumā “Lubāna mitrājs”. 

Balvu novada Bērzpils pagasta centrā iedzīvotāji, kāpj autobusā, lai dotos līdz pārgājiena sākuma punktam netālu esošajā dabas liegumā “Lubāna mitrājs”. Liegums izveidots pirms teju desmit gadiem un vairāk nekā 50 000 hektāru platībā atrodas astoņu novadu teritorijās.

"Bērzpilij arī ir bišķiņ ticis pavisam neliels stūrītis no sargājamās teritorijas. Tas ir šeit vairāk tā pieguļ, kur mēs šodien dosimies, tātad tā ir Ičas upe," stāsta Regīna Indriķe, Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales Dabas izglītības centra vadītāja. 

Pārgājiens ir aptuveni trīs ar pusi kilometrus garš, ved pa lauku ceļu un sākas Salas ciemā. Tā norises laikā Dabas aizsardzības speciāliste akcentē, ka piemēram, lieguma zivju dīķi ir viena no Latvijas nozīmīgākajām ūdensputnu atpūtas un barošanās vietām, gan arī viena no piecām labākajām ligzdošanas vietām Eiropā īpaši aizsargājamām putnu sugām.

"Lubāna mitrājs jau ir unikāls kā mitrāju komplekss pats par sevi. Šeit ir vairāk nekā 250 putnu sugas novērotas, kas ir vismaz divas trešdaļas no Latvijā esošām. Teiksim tādi retumi kā jūras ērglis, ko te var redzēt, griezes griež, no šejienes mazliet tālāk, bet Aiviekstei tuvāk arī ķikuts," atklāj Indriķe.

Pētītas arī tikai “Lubāna mitrājam” raksturīgas palieņu pļavas, gan izzināti dzīvnieku pasaules noslēpumi. Pārgājienā piedalās jaunieši, gan ģimenes un gūtie iespaidi ir spilgti, vienam pāri līdzi paņemts arī četrkājainais draugs Riko.

"Sunīša dēļ mēs te esam, jo parasti ar sunīti vienreiz dienā iet kaut kur staigāt. Un šodien izdomājām, kāpēc mēs nevaram atnākt pie reizes pārgājienā ar sunīti nepazīstamā vietā. Pārgājiens bija negaidīti interesants, pat domātu, ka objekti ir speciāli ielikti, bet nē, tas bija safari vietējā gaumē. Redzēt alni peldoties un stāvot ūdenī tik bieži Latvijā negadās," kopsavelk Antra Zelča, Bērzpils pagasta iedzīvotāja. 

"Es esmu sajūsmā par šo pārgājienu. Un arī vides eksperte ļoti interesanti stāstīja par bebra zobiem, šie zobi ir tā sacīt ēšanai un, ja viņi izaug, tad viņš vairs nevar paēst un aiziet bojā," māk stāstīt Biruta Bogdane, Bērzpils pagasta pārvaldes vadītāja. 

Pārgājiens noslēdzās pirms trīs gadiem izveidotā atpūtas vietā pie Ičas upes, kam ir arī liela vēsturiska nozīme.

"Pretējā krastā arī ir bijusi šo seno laiku apmetne, tāda vietiņa ir vajadzīga, jo pagasts atrodas pie Ičas upes un Ičas upe ir jāgodā un tā ir vērtīga dabas bagātība priekš mūsu pagasta," stāsta Bogdane. 

Vēlreiz kopā ar ekspertiem un gidiem iepazīt dabas liegumu “Lubāna mitrājs”, laivot un vērot putnus un taureņus varēs Lubāna ezera Ceļotāju dienās 16. un 17. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti