Dienas ziņas

«Ceļotāju diena» plaši apmeklēta

Dienas ziņas

Projekts «Dzīvojam ar kultūras mantojumu» Kuldīgā

Bebrenē mācīsies topošie zirgkopji

Bebrenē mācīsies topošie zirgkopji

Pirms pieciem gadiem tika aizvērta Apguldes profesionālā vidusskola, kura jau tobrīd bija vienīgā vieta valstī, kur jaunieši un lauksaimnieki varēja apgūt zirgkopības specialitāti. Šogad situāciju mainīt un atkal atsākt šī aroda apmācību cer Bebrenes vispārizglītojošās un profesionālās vidusskolas mācībspēki. Pirmais solis jau ir sperts – topošo veterinārmediķu kursos iekļauta zirgu nagu kopšanas apguve, bet jauno mācību gadu paredzēts uzsākt arī ar atsevišķu profesionālās izglītības programmu zirgkopībā.

Bebrenes vispārizglītojošajā un profesionālajā vidusskolā (VPV) Ilūkstes novadā rit atvērto durvju diena. Atšķirībā no citiem gadiem potenciālie skolas audzēkņi šogad līdztekus ierastajām programmām iepazīst arī jaunu, vienīgo iespēju Latvijā – profesionālā līmenī apgūt zirgkopību.

Bebrenes VPV Profesionālās nodaļas direktores vietniece Ilga Mališeva stāsta:

"Latvijā vairs nekur neko nemāca par zirgu, tad nu tā iniciatīva nāca no Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas, ka vajadzētu atjaunot Latvijā zirgkopības apmācību tā, lai cilvēki, kas nodarbojas, būtu ne vienkārši zirgu mīlētāji, bet speciālisti zirgkopībā.

Mēs visu laiku esam satraukti par to, ka jaunatne pamet laukus, jaunatni nevar piesaistīt laukiem, un tad varbūt  zirgs būs tieši tas, caur kuru mēs piesaistīsim jauniešus."

Lai nākamajā mācību gadā Bebrenē ieviestu zirgkopības speciālista mācību programmu, jau šobrīd darbam tiek piesaistīti vairāki šīs nozares speciālisti. Iecerēts, ka audzēkņi apgūs zirga anatomiju, izpratīs tā uzvedības, veselības un kopšanas noslēpumus. Ivo  Miķelsons šodien skolā topošajiem veterinārmediķiem pasniedz zirgu nagu kalēja kursus un ir vienīgais šī aroda meistars Latvijā. Zirgu nagu kopējs vairs nav profesija, jo pagājušajā gadā šis amats izņemts no profesiju reģistra.

"Zirgu skaits Latvijā ir pietiekoši liels, bet to, kas māk apkopt zirgiem nagus, nav daudz,  un ļoti bieži zirgi aiziet postā tikai tāpēc, ka cilvēki nemāk, nezin ko darīt ar viņiem," saka Ivo Miķelsons.

"Mums ir profesionālas pilnveides programma "Zirgu nagu kopšana", un šīs programmas ietvaros mums ir šobrīd astoņi cilvēki, kas ir ieinteresējušies par to, kā apkopt zirgam nagus, kā pareizi apkalt zirgu, piebilst Mališeva.

 

Par gaidāmo zirgkopja specialitāti interesi izrāda kā topošie, tā esošie audzēkņi. Arī Aleksandrs Censonis plāno apgūt zirgkopību:

"Es gribu būt kalējs. (..) Man pašam ir zirgi, viņiem ir jāpalīdz ar nagu kopšanu, kāpēc tad neturpināt to visu kā kalējam."

Sendija Apškalne Bebrenē apgūst veterinārārsta palīga profesiju:

"Es atnācu uz šo skolu saistībā ar zirgiem, jo es jau no bērnības jāju ar zirgiem, man ļoti ieinteresēja tas viss, un es ļoti gribēju uzzināt, kas tieši notiek ar zirgu, kā viņu izārstēt, lai mācētu ne tikai jāt."

Pagaidām paredzēts veidot tādu profesionālo zirgkopības speciālista mācību programmu, kuru apgūt varēs pēc 9. klases absolvēšanas, perspektīvā ieviešot arī pusotru gadu ilgas apmācības tiem, kam jau ir vidusskolas izglītība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt