Barbija un Gesi iepriecina aprūpes centra seniorus

Rehabilitācija ar apmācītu suņu palīdzību – šādu pakalpojumu saviem iedzīvotājiem piedāvā Rīgas sociālās aprūpes centrs „Mežciems”. Katru nedēļu pie pansionāta klientiem nāk diplomēti suņi un viņu saimnieks. Ja sākotnēji cilvēki nedaudz baidījās un bija piesardzīgi, tad tagad viņu bažas ir zudušas.

Pie pansionāta „Mežciems” iedzīvotājiem biedrības „Maigais suns” dibinātājs Viktors Mucenieks ar saviem suņiem dodas katru nedēļu. Sākotnēji aptuveni stundu viņi apmeklē palātas. Savukārt pēc tam vēl stundu ar suņiem var pavadīt laiku aktu zālē – tas ir cilvēkiem, kuri jau paši spēj atnākt uz nodarbības vietu. Suņus var paglaudīt, arī pabarot ar cienastu, ko līdzi atnesis viņu saimnieks.

Viktors Mucenieks iepazīstina Latvijas Radio un kādu pansionāta klienti, kura cienā dzīvniekus ar gardumiem, ar kanisterapijas suņiem Barbiju un Gesi – suņi ir pūkaini, mīksti, taustei patīkami, suņiem cienasts garšo.

Lai nodarbotos ar suņu terapiju bija jānokārto arī eksāmeni. Kinologs Viktors Mucenieks uzsver, ka nedresē suņus, bet gan audzina:

„Jebkuram sunim nevar aiztikt ķepas, nagus, muti – te to var, un viņi neuztver to kā apvainojumu. Viņi jau pieraduši un ķepu nerausta, kaut arī kut.”

Lai gan ir ļoti sarežģīti mērīt šādas terapijas rezultātus un ieguvumus cilvēka veselībai, neapmierinātu dalībnieku nodarbības telpā nav. Kāds glauda dzīvnieku, cits pakasa aiz auss. Kāda ratiņkrēslā sēdoša sieviete uzlikusi kājas uz guļoša suņa muguras.

Pansionāta kliente Gunta stāsta, ka viņai ļoti patīk pavadīt laiku ar suņiem un jau sākotnēji nemaz nav bijis bail no tiem, pirmā iepazīšanās bijusi jau pirms gadiem trim četriem.

Kinologs norāda, ka bieži vien pansionāta iedzīvotāji kanisterapijas laikā atceras pozitīvus savas dzīves brīžus un tas uzlabojot viņu garastāvokli. Arī pensionāre Tamāra saka: „Patīk ļoti. Man kādreiz bija balts angora kaķis, suns bija, man vispār dzīvnieki patīk.”

Dzīvnieki sagādā prieku ne tikai pansionāta klientiem, bet arī tā darbiniekiem. Reti kurš paiet garām, nepaglaudot šos lielos un miermīlīgos suņus. Aprūpētāja Santa stāsta, ka ir jauki, kad atnāk šie ciemiņi:

„No sākuma ne katrs iemītnieks to gribēja, tagad priecājas  arvien vairāk, grib kontaktēties, paglaudīt. Rodas dzīvīgums, iznāk no istabiņām.”

Sociālās aprūpes centrs „Mežciems” ir viens no pirmajiem Latvijā, kur darbam ar klientiem -  pārsvarā veca gada gājuma cilvēkiem - izmanto suņus, norāda tā direktors Ainārs Judeiks. Suņu terapiju viņi ieviesa pirms pusgada. Direktors atzīst, ka sarežģīti ir izmērīt cilvēku veselības uzlabojumus. Tomēr viņš uzsver, ka galvenais ir sniegt iedzīvotājiem pozitīvas emocijas.

„Protams, mēs esam sociāla iestāde, kaulējamies par cenām, gribam par zemākām cenām pēc iespējas vairāk izdarīt. Esam vienojušies ar suņa saimnieku, ka tā nauda aiziet suņu uzturam, reāli pie mums viņš neko daudz nenopelna. (..) Ieguvumu grūti izmērīt, bet ir – dažs lieto mazāk medikamentu, citam roka kļuvusi veiklāka. Pozitīvi momenti ir, bet tos grūti izmērīt,” saka Judeiks.

Pansionātā norāda, ka ik gadu cenšas ieviest kādu jaunu pakalpojumu saviem klientiem. Ja pērnajā gadā tā bija suņu terapija, tad šogad cilvēkiem plāno piedāvāt arī mūzikas terapiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt