Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Ojāru Skudru

Austrālijā – pārmērīga koku stādīšana

Austrālijā zinātnieki ceļ trauksmi par pārmērīgu koku stādīšanu

Jauna koku stādīšanas shēma Austrālijā sākotnēji tika iecerēta, lai nodrošinātu dabisko vidi apdraudētām putnu sugām. Taču austrālieši stādīšanai pievērsās tik cītīgi, ka zinātnieki ceļ trauksmi par ļoti būtisku vides izmainīšanu. Tā savvaļas iemītniekiem var nevis palīdzēt, bet tieši otrādi – kaitēt.

Kārtīgās iestādītu kociņu rindas ir Jaundienvidvelsas Nacionālo dārzu lepnums. Kādreiz te bija veca lopu ferma, un pārmērīgas noganīšanas dēļ bija nepieciešams atjaunot dabisko vidi.

Koku stādīšanai tika piešķirta pusotra miljona Austrālijas dolāru jeb vairāk nekā 900 tūkstoš eiro dotācija. Taču mežziņi varētu būt pārcentušies.

"Koki atrodas pārāk tuvu, un galu galā te būs kas līdzīgs meža plantācijai," teica ekoloģe Deba Stīvensone.

Mežu stādīšana palīdz valstij gūt ienākumus arī no oglekļa dioksīda emisiju kvotu pārdošanas. Taču, kā uzskata zinātnieki, jauniestādītie augi var iznīcināt atklāto vidi, apdraudot vietējo faunu.

"Projekta galvenais mērķis faktiski ir iestādīt tik daudz koku, cik zeme var panest. Tas vairs neizskatās pēc vides atjaunošanas projekta," sacīja ekoloģe Debija Endrjūsa.

Amatpersonas attīsta aizvien jaunus koku stādīšanas projektus un uzskata, ka pārmērīga apstādījuma problēmu risinās, ļaujot dažiem kokiem dabiski izmirt. Taču zinātnieki aizvien cer, ka programma tiks būtiski pārskatīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti