Sadaļas Sadaļas

Ārpus Rīgas

''Bauskas Dzīves'' galvenā redaktore Anita Rozentāle par Bauskas sporta halles būvniecību

Ārpus Rīgas

Rēzeknē atklāj miljonu vērto āra baseinu ar džakuzi

Aukstais pavasaris iekavējis mežu stādīšanu Vidzemē

Aukstais pavasaris iekavējis mežu stādīšanu Vidzemē

Aizvadītās siltās dienas izmantot steiguši ne tikai lauksaimnieki, bet arī mežu stādītāji, jo vēlais un aukstais pavasaris šo darbu iekavējis, Vidzemē mežu stādīšanu uzsākt varēja pat divas nedēļas vēlāk nekā ierasts, bet laiks, kas ir labvēlīgs jauno kociņu stādīšanai, ir īss. Tādēļ arī tagad karsts darba periods ir akciju sabiedrības „Latvijas Valsts meži” Rietumvidzemes reģiona izcirtumos, kuros plānots jaunais mežs.

Jau no agra rīta SIA „Spožums plus” vīri izcirtumā ir meža stādīšanas darbos, jo, kā stāsta uzņēmuma īpašnieks Haralds Everts, parasti šie darbi sākas jau vismaz divas nedēļas ātrāk:

''Mūs visu laiku pārsteidza sniegi un lietus, bet ceram, ka būs viss kārtībā - ir kārtīgi salijis, zemīte slapja, un varēs varbūt mazliet ilgāk pastādīt nekā citu gadu. Mūsu uzņēmums stāda aptuveni pie simt hektāriem vienā sezonā.''

Meža stādīšanas darba ritmu laika apstākļu viestās korekcijas padarījušas saspringtāku, stāsta Rietumvidzemes reģiona mežu atjaunošanas un kopšanas speciāliste Anda Slasporte:

''Stādīšanas sezona pati par sevi jau ir īsa un saspringta, jo, ja sākumā viņa tagad ir bijusi auksta - gan sals, gan sniegs, un īsti neesam varējuši darbus uzsākt, tad atkal, ja laiks iestāsies sauss, tad būs jāstrādā ļoti ātri, lai savukārt augsne pārāk sausa nepaliek, lai būtu pēc iespējas labvēlīgāki apstākļi no jauna iestādītajam stādiņam. Tā kā, jā, jādarbojas intensīvi. Tiekoties ar darba veicējiem, viņi bija gatavi strādāt sestdien, svētdien.''

Šajā izcirtumā turpmāk augs egles, kā tas te ir bijis kādreiz, bet stādītas tiek arī priedes un citi koki. Rietumvidzmes reģiona meža plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis stāsta, ka

nav pamata bažām, ka nākotnē Latvijā mežu nebūs, jo atjaunojamais apjoms ir pietiekoši liels.

''Pilnīgi lielos skaitļos, tad mēs iestādām uz katru Latvijas iedzīvotāju astoņus kokus, bet tā ka mums ir dabiskā atjaunošanās puse, tad var rēķināt, ka mēs tā ilgtermiņā plānojam katru gadu sešpadsmit kociņus uz vienu cilvēku Latvijā,' skaidro Katkovskis.

Uzņēmums „Spožums plus” ir viens no akciju sabiedrības „Latvijas Valsts meži” līgumpartneriem, kas veic meža stādīšanas un arī kopšanas darbus. Kopumā Rietumvidzemes reģionā ir 18 šādi līgumpartneri, pamatā tie ir uzņēmumi vai zemnieku saimniecības ar ilggadīgu pieredzi meža darbos.

''Arvien lielāka daļa no mūsu partneriem ir ar ilgu darba pieredzi, viņi zina prasības, spēj nodrošināt to kvalitāti, ko mēs prasām, un, protams, tā ir iespēja atrast darbu,'' saka Katkovskis.

'''Valsts meži'' izsludina konkursus regulāri, uzvarētajiem darbs ir principā visu gadu.

Viens gan – ja citkārt pavasaros meža stādīšanas talkās iesaistījās arī skolu kolektīvi, tad tagad to veic tikai profesionāļi, bet skolniekiem savukārt paredzētas citas aktivitātes, lai iepazītu mežu un norises tajā.

''Mēs šobrīd tā kā vairs neaicinām palīgā, jo tas kopējais uzstādījums ir tāds, ka mežs ir jāstāda profesionāliem cilvēkiem, kuri to māk izdarīt , kuri to izdara kvalitatīvi, kaut gan tur, kur mums ir bijušas bērnu talkas, es nevaru sūdzēties, ka mums ir bijis slikti. Šogad mēs sākam strādāt ar citu virzienu, kas ir saistīts tieši ar bērnu izglītošanu - tā saucamās meža ekspedīcijas, kad pie mums brauc bērni uz speciāli ierīkotiem poligoniem, jeb tādām takām ar vairākiem ierīkotiem pieturpunktiem, un katrā no tiem punktiem, mūsu cilvēks izstāsta to, kas ir koks, kā var noteikt koka vecumu. Protams, paliek arī šis elements iestādīt kādu koku, bet tas vairs nav galvenais, tā ir tā lielā atšķirība. Un šobrīd mēs ejam prom no meža stādīšanas talkām, bet vairāk ejam uz šo izglītošanu, un, protams, tas skolnieks tajā meža ekspedīcijā informācijas ziņā saņem daudz vairāk,'' stāsta Katkovskis.

Citviet Latvijā skolniekiem šīs meža ekspedīcijas jau ir sākušās, bet Rietumvidzemē tās būs maija otrajā pusē, kad varēs iepazīt visas ar mežu saistītās norises.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt