Dienas ziņas

Kalnu Karabahā armēņi nodedzina savas mājas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atrod Latvijā nebijušu piepju sugu

Atrod Latvijā nebijušu piepju sugu

Šis rudens mežos bija sēnēm ļoti bagāts un netrūka arī pa kādam unikālam atradumam. Tā, piemēram, vides eksperts Gaidis Grandāns meža masīvā Palsmanes pusē atrada visā Eiropā reti sastopamu piepju sugu. Latvijā šī piepe līdz šim nebija reģistrēta un pagaidām tai nav dots arī nosaukums latviešu valodā.

Meža masīvā Palsmanes pusē raksturīgas vietas, kur notiek aktīva mažsaimniecība, gan arī teritorijas, kas atvēlētas dabas aizsardzībai. Vienā no šādām vietām, kur netālu bija iecerēts izveidot meža ceļu, Latvijas Valsts mežu vides eksperts Gaidis Grandāns arī pamanīja Latvijā līdz šim nebijušu piepi.

"Kaut kur arī bija pie šīm te egles kritalām. Es paņēmu paraugu Dabas muzejam, tas bija septembra vidus. Mums ir daudzgadīgas un viengadīgas, un mums ir dažādi kaitēļi, gliemeži, tāpēc viņas mūžs arī ir īss," stāsta Grandāns.

Šajā vietā piepi Gaidis Grandāns atrada vien dažas dienas vēlāk par tās atklājumu Ķemeru Nacionālā parka tīrelī. Šīs piepes raksturojumu viņš bija labi izpētījis, jo tā jau iepriekš bija novērota mežos Igaunijas pusē.

"Paveicās, ka bija svaiga, tas ir atklājēja prieks, tad jāpalielās, bet galvenais būt drošam, ka tas ir tas," saka Grandāns.

Kā skaidro Latvijas Dabas muzeja mikoloģe, pagaidām šai piepei latviešu valodā nosaukums nav dots, bet to rosina dēvēt par Lapzemes amilocisti.

Diāna Meiere nešaubās, ka vides eksperti šo piepi varētu atrast arī citviet. Eiropā tās ir reti sastopas, jo šai sugai ir nepieciešami ļoti īpaši augšanas apstākļi.

"Piemērota vieta ir lielas vecas skujkoku kritalas, pie tam mežā, kur nav bijušas kailcirtes labu laiku," skaidro mikoloģe.

Atrastā piepe šobrīd ir pievienota Latvijas sēņu kolekcijai jeb fungārijam, kurā kopumā atrodas vairāk nekā 8000 Latvijā sastopamu sēņu izkaltētā veidā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt