Rīta Panorāma

Sadursmēs uz Kirgizstānas un Tadžikistānas robežas 81 upuris

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Suņi ir neaizstājami palīgi policijas darbā

Atrast narkotikas kaķu pilnā pagrabā. Kā strādā neaizstājamie policijas palīgi – suņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vatsons un Leksuss ir Valsts policijas suņi, kas palīdz pazudušu personu un noziedznieku meklēšanā un aizturēšanā, kā arī spēj atrast paslēptas narkotiskās vielas. Kāda ir policijas suņu un kinologu ikdiena, kā notiek dzīvnieku apmācība?

Vatsons ir Valsts policijas dienesta suns, kurš ikdienā strādā kopā ar kinoloģi Ilzi Fogeli. Suņi ir neaizstājams instruments Valsts policijas darbā. Tie palīdz meklēt gan apmaldījušos, gan bojāgājušos cilvēkus, gan nāk talkā noziedznieku aizturēšanā. Vatsons specializējies narkotisko vielu atrašanā.

"Apmācības sākas brīdī, kad suns nonāk pie kinologa. Tas var būt kā kucēns. Iepērkam kucēnus. Kucēnu apmācība sākas no trīs mēnešiem. Mums ir laba sadarbība ar Somiju, ir gadījumi, kad mēs iepērkam jau pieaugušus, daļēji apmācītus suņus. Ja viņam ir 1,5 gadi, tad apmācība turpinās pie mums," skaidroja Fogele.

Viens no sarežģītākajiem uzdevumiem Vastonam esot bijusi narkotisko vielu meklēšana kādā pagrabā. Tajā noziedznieki pēdu jaukšanai turējuši kaķus.

"Kaķu tiešām bija ļoti daudz. Kad es nogāju lejā, es domāju, kā mans suns strādās. Visu cieņu, viņš bija sakoncentrējies uz darbu un mēs atradām to, ko vajadzēja atrast. Kaķi turpat blakus staigāja, bija ļoti nekaunīgi, pat aizmugurē viņam gāja līdzi. Skatījās, ko viņš dara," norādīja Fogele.

Policijas rīcībā ir ap 20 dienesta suņu. Pārsvarā divas šķirnes –  vācu aitu un beļģu aitu suņi.

Agris Pabērzs ar savu suni Leksusu bieži vien piedalās lietisko pierādījumu un pazudušu cilvēku meklēšanā. "Nesen atradām personu, kas bija apzagusi ofisu un netālu paslēpusies. Atradām," viņš pastāstīja.

Lietiskos pierādījumus suns nemeklē ar acīm, bet ar ožu, atrodot tādu smaržu, kas atšķiras no apkārtējās vides. Kad priekšmets ir atrasts, Leksuss apguļas.

Šis suns arī specializējies noziedznieku aizturēšanā.

"Pašu komandu nav grūti uztrenēt. Tieši kontrole, kad sunim dod komandu, ka pārtrauc kost, lai viņš atlaistu. Lai nav tā, ka suns turpina kost, jo viņš neklausa saimnieku un tas ir pāri viņa vēlmei. Lielāka vēlme iekost, nekā klausīt. Redziet, viņam joprojām ir vēlme iekost. Leksus, sēdi!" skaidroja Pabērzs, demonstrējot arī komandu.

Rīgas reģionā suņiem vidēji nedēļas laikā jādodas uz 5–10 izsaukumiem. Pauzēs suņi tiek trenēti, vienmēr uzturot tos būt gatavus dienestam. Pēc darba dienas beigām suņi dodas līdzi kinologiem uz mājām. Pensijā policijas suņi tiek laisti 9–11 gadu vecumā. Vecumdienas viņi parasti pavada turpat, kur dzīvojuši visu savu dzīvi, proti, pie kinologa – sava saimnieka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti