4. studija

Kāpēc stikla taras nodošana Latvijā kļuvusi par problēmu?

4. studija

Vai šoferi izmanto «puteņa biļetes»?

Koki un cilvēku likteņi: Atpiļu upurozols

Atpiļu dižozols Trikātā pēdējos gados pat nedaudz paaudzies

Trikātā augošais Atpiļu dižozols esot piedzīvojis dažādus maģiskus rituālus, bet ilgu laiku to neviens neaprūpēja, un tas bija ieaudzis brikšņos, tādēļ daudzi zari paspējuši nokalst.  Bet pēdējos gados koks pat nedaudz paaudzies.

Dižkoku pētnieks Guntis Eniņš aplēsis, ka kokam nevarētu būt vairāk par 400 gadu, turklāt koks pēdējo gadu laikā ir nedaudz paaudzies un šobrīd ar cilvēku palīdzību atkopjas.

Daudzu atmiņās gan tas vienmēr glabājies kā stalts dižozols, kad te saimniekoja Dāvis Vārans.

Atpiļu mājas ir dažādu mītu apvītas, un šeit īpašs ir ne vien koks, bet arī tā tuvumā izvietotie akmeņi.

Novadpētniece Inga Boškina stāstīja: Atpiļu mājvietas pēdējais saimnieks sacījis, ka viņa tēvs, nododams saviem dēliem īpašumu, teicis, lai viņi sargā šo vietu, it sevišķi šeit izliktos akmeņus, kas vēsta par mūsu senču dzīves gudrībām. Saimnieks teicis: zārkā apgriezīšos otrādi, ja kaut vienu akmeni, kas te izlikts, aiztiksiet. Tā neviens viņa bērns nav tos akmeņus aizticis, un šo novēlējumu ņem vērā arī pašreizējais mājas īpašnieks Rihards Circenis.

Liecības par mistiskajiem rituāliem ozola tuvumā atradis arī folkloras pētnieks Juris Urtāns. Vecie ieraksti liecina, ka vēl 19.gadsimta astoņdesmitajos gados vecaja upuru vietā apkārtējie vecie iedzīvotāji ziedojuši ozolam naudas gabalus, prievītes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt