Arvien populārāki kļūst saules kolektori un paneļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saulainajām dienām parādoties arvien vairāk, aktuālāka kļūst tās enerģijas izmantošana, uzstādot saules paneļus un kolektorus. Gan uzņēmumi, gan privātpersonas šīs tehnoloģijas izmanto arvien vairāk, jo tās kļūst finansiāli arvien pieejamākas.  

“Populārākās tehnoloģijas ir divas - saules paneļi un saules kolektori. Ar vienu tehnoloģiju iegūst elektroenerģiju un ar otru iegūst siltumu. Tas, kuru labāk izvēlēties, ir jāskatās pēc pielietojuma,” skaidro “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālists Anrijs Tukulis.

Saules paneļu un kolektoru popularitāte aug diezgan straujiem tempiem. Iemesls tam - tehnoloģija kļūst pieejamāka. Pēdējā laikā izmaksas ir samazinājušās teju par trešdaļu.

“Pagājušajā gadā pieaugums bija 40-50%. Skatoties nākotnē, arī bez specifiskiem atbalsta mehānismiem prognozējam stabilu 30-40% pieaugumu,” norāda Tukulis.

“Braucot pa ceļiem, var redzēt, ka saules paneļi un kolektori ir uzstādīti privātmājām. Pamazām sāk mosties arī centralizētās siltumapgādes uzņēmumi un, kas ir svarīgi - arī rūpniecības uzņēmumi sāk saprast, ka saule pie mums spīd. Noteikto daudzumu enerģijas var nodrošināt ar atjaunojamo energoresursu, sauli, kas ir par velti. Jāmaksā tikai par tehnoloģiju,” uzsver Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga.

Salaspilī trešdaļu enerģijas dod saule

Salaspilī atrodas Baltijā lielākais saules enerģijas parks, kur pērn uzstādīja vairāk nekā 1700 saules paneļus. Visas vasaras garumā Salaspils iedzīvotāji tādējādi tiek nodrošināti ar silto ūdeni. Aprīlī ar saules enerģiju tika saražotas 1260 megavatstundas siltumenerģijas, kas ir 30% no Salaspilij nepieciešama, ietverot ne tikai ūdeni, bet arī apkuri.

Salaspils aizguva piemēru no Dānijas, kur līdzīgi saules enerģijas parki kalpo jau 32 gadus. Ilgmūžība ir būtisks faktors, taču arī finansiālā ziņā šāds risinājums esot būtiski lētāks par šķeldas izmantošanu.

“Mēs jau rudenī iesniedzām siltumenerģijas tarifu, diemžēl mūsu birokrātiskie gaiteņi ir ļoti gari un tas aizņem daudz laika, bet paredzam par 8-10% samazināt siltumenerģijas cenu iedzīvotājiem,” norāda uzņēmuma “Salaspils siltums” valdes locekle Ina Bērziņa-Veita.

Atmaksājas ātrāk, nekā reiz uzskatīja

Saules paneļu izvietošana uz privātmāju jumtiem vai zemnieku saimniecībās kļūst arvien populārāka, bet svarīgi ir zināt, cik liela jauda būs nepieciešama.

 “Ja agrāk runāja, ka saules paneļi atmaksājas 20 gados, tad šobrīd, ja ir pareizi izrēķinātas slodzes un saules kolektorus uzstāda atbilstoši tam, ko var patērēt, paneļi atmaksājas septiņu līdz desmit gadu laikā,” stāsta RTU zinātniece Blumberga.

“Šobrīd Latvijā mājsaimniecībām visizdevīgākais ir neto princips – elektroenerģiju, ko saražo dienas laikā (ja saražo vairāk nekā patērē), atdod tīklā, un brīdī, kad enerģiju vajag, ņem to atpakaļ. Tādā gadījumā vidējais atmaksāšanās laiks ir 12-15 gadi,” norāda “Elektrum” pārstāvis Tukulis.

“Daudzi uzņēmumi sāk skatīties, kā vēl var enerģiju paši saražot, lai būtu neatkarīgāki, jo elektroenerģijas tirgus ir svārstīgs. Ja saražo enerģiju paši, tad vairs nav jābūt atkarīgam no tā, kas notiek citur pasaulē,” uzsver Tukulis.

Piemērots risinājums arī lielveikaliem

Arī pārtikas veikaliem saules paneļu uzstādīšana ir piemērots risinājums. Tiem ir pieejamas lielas platības, kur paneļus izvietot, turklāt to darbība ir efektīvākā vasarā, kad pārtikas veikaliem ir lielāks enerģijas patēriņš.

Uzņēmums “Maxima Latvija” ir noslēdzis pirmo līgumu par viena veikala aprīkošanu ar saules paneļiem, stāstīja uzņēmuma valdes loceklis Jānis Vanags.  Veikala izmērs pārsniedzot viena futbola laukuma lielumu.

“Esam pieraduši, ka ziemeļu platuma grādos enerģija visvairāk ir vajadzīga ziemā, kad ir auksts un ir nepieciešama sildīšana. Pārtikas veikalā ir pretēji - mums visvairāk enerģiju vajag vasarā, kad ir karsts un pārtika jātur drošos, atdzesētos apstākļos,” skaidro Vanags. Piemēram, janvārī viena veikala elektroenerģijas patēriņš ir par 20% mazāks nekā jūlijā.

Vanags norāda, ka saules paneļu atmaksāšanās aprēķins ir vienkāršs: “Jo dārgāka ir naftas cena, jo dārgāki ir energoresursi. Jo dārgāk uzņēmumam sanāk iegādāties energoresursus, jo ātrāk atmaksājas investīcijas klimatam draudzīgā tehnoloģijā.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti