Panorāma

Izdots M.Miglas-Streičas debijas romāns ’’Matildes gadsimts’’

Panorāma

D. Tramps prasa sameklēt par viņu atdotās balsis

Uguņošanas laikā aizmukuši vairāk suņu nekā pērn

Arī šogad daudzi suņi aizmukuši uguņošanas laikā; zoopsiholoģes padomi saimniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Uguņošanas laikā mājdzīvnieki mēdz nesaprast, kas notiek. Šāviņi un sprādzieni rada stresu un var izraisīt trauksmi. Katrā gadumijas uguņošanas laikā mājdzīvniekiem ir viegli padoties panikai.

Šajos svētkos pilsētas nerīkoja lielas uguņošanas. Bet četrkājainajiem draugiem par labu tas nenāca. Ja iepriekšējos gados uguņoja vienā vietā un vienā laikā, tad šogad to darīja neparedzami – visu laiku un no visām pusēm.

Zoopsiholoģe Inga Cerbule atzina – “pieredze rāda, ka šīs bailes principā ir tādas, ko īpaši atmācīt nevar, tā ir klasika, tas notiek katru gadu, dzīvnieki pārbīstas un tiek ārā no sētas”.

Šajos svētkos “Ulubeles” patversmē nonākuši vairāk suņu nekā citus gadus. Tiem gan paveicies, tie visi jau atgriezušies savās mājās, lielākoties pateicoties sociālajiem tīkliem un čipiem.

“31.decembrī un 1. janvārī patversmē nonāca 10 suņi, no kuriem septiņi bija ar mikročipiem,” pastāstīja dzīvnieku patversmes “Ulubele” administrators Kristaps Sardiko.

Tāpat pieaudzis sludinājumu skaits internetā par pazudušajiem suņiem.

“Pagājušajā gadā bija 47 posti, tas 31.decembrī – 1.janvārī, bet šogad bija 62. Pirmais posts bija ielikts pulksten 12.20 par šķirnes mopsīti,” pastāstīja “Facebook” grupas “Pazudis/atrasts dzīvnieks/suns/kaķis” administratore Zane Zonnenberga-Zamberga.

Mājdzīvnieku nedrīkst atstāt vienu pagalmā uguņošanas laikā. Ja suns iepriekš gadiem respektējis žogu un nav mucis ārā, tad skaļa uguņošana var izrādīties pietiekama motivācija, lai dotos meklēt patvērumu cituviet.

“Pirmkārt, suņi, panikā bēgot, var aizskriet ļoti lielus gabalus, pat nevar iedomāties, cik. Otrkārt,  meklē patvērumu vietās, kur neiedomātos. Piemēram, viens no mūsu salūta upuriem tika atrasts autobusā, viņš atteicās kāpt ārā autobusa galapunktā, tāpēc ka sunim bija bail vispār iet kaut kur ārā,” stāstīja dzīvnieku patversmes “Ulubele” pārstāve Diāna Elekse.

“Ja ir uguņošana tuvumā, aiztaisiet aizkarus ciet, ieslēdziet televizoru vai radio tā paskaļi, lai ir fona troksnis,” ieteica zoopsiholoģe Inga Cerbule.

Šādos satraukuma brīžos četrkājainais draugs būs īpaši pateicīgs par saimnieka klātesamību.

Zoopsiholoģe Inga Cerbule skaidroja, ka stresa brīžos svarīgi izturēties tā, kā vēlas, lai izturas suns, – bez panikas, straujām kustībām un bļaušanas.

Zoopsiholoģes padoms nākamajam gadam – ja suns ir trenēts, tas jutīsies labi, ja šo uguņošanas laiku varēs pavadīt, izpildot komandas, piemēram, ''Blakus!'' un ''Gulēt!''.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti