Dienas ziņas

Meklē Oskara Kalpaka pieminekļa fragmentus

Dienas ziņas

Darbs pie reformas likuma rit gausi

Atjaunots Papes kanāls

Ar Papes kanāla atjaunošanu cer mazināt ezera aizaugšanu un pļavu pārpurvošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Noslēgušies vērienīgie Papes kanāla atjaunošanas darbi, kas mazinās īpaši aizsargājamā Papes ezera aizaugšanu un apkārtējo pļavu pārpurvošanos. Šis ir viens no projektiem Kurzemes reģionā, kurā īsā laikā paveikti specifiski būvniecības darbi. To izpildi sākotnēji apdraudēja netipiskie laika apstākļi.

Iebraucot Papē, skatam paveras neierasta aina. Vēl nesen aizaugušais, nedaudz vairāk par kilometru garais Papes kanāls, kas savieno ezeru ar jūru, kļuvis par plašu ūdenstilpi. Krasti atbrīvoti no krūmiem, veikta arī tā padziļināšana. Savukārt pie paša ezera iespaidīgi akmeņu krāvumi. Tā ir jaunbūvētā pārgāzne, kas turpmāk regulēs ūdens līmeni ezerā.

SIA “Bauskas meliorācija” valdes loceklis Mārtiņš Ozoliņš pastāstīja par paveiktajiem darbiem: “Uzbēra no tās pašas izraktās grunts dambja ķermeni, tad iedzina iekšā rievsienu 8 metru dziļumā un pēc projekta 72 metru garumā. Tad augšā uzbetonēja uzkalu un to apbēra ar akmeņiem.”

Papes kanāla atjaunošana ir unikāls objekts, saka speciālisti. Pirmkārt, kā īpaši aizsargājamā dabas teritorijā nācies rēķināties ar noteiktajiem termiņu ierobežojumiem, lai netiktu iznīcināti zivju resursi. Tāpat bažas radījusi netipiski slapjā ziema, kas sākotnēji apgrūtinājusi laukakmeņu piegādi objektam. Tie ir aptuveni četri tūkstoši kubikmetru, kas izmantoti gan 130 metru garā mola atjaunošanai un tā stiprināšanai, gan pārgāznes, kā arī zivju ceļa izbūvei.

“Šis praktiski ir viens no retajiem objektiem, kur zivju ceļš izbūvēts un tas reāli strādā.

Akmeņu krāvumi ir speciāli domāti, lai dzēstu straumes ātrumu. Redziet, te paliek aizvien dziļāk un dziļāk, lai nebūtu uzreiz kritums kā Ventas rumbā,” pastāstīja projekta tehniskais uzraugs Romualds Dovgjallo.

“Reizē zivju ceļš kalpo kā sanitārā caurteka ezeram. Šobrīd pie šāda minimāla līmeņa ūdens plūsma notiek. Ja celsies ūdens līmenis, varēsim regulēt ar aizvara dēlīšiem,” pastāstīja Kurzemes reģiona Meliorācijas nodaļas vadītājs Uldis Mednis.

Sakārtotā hidrosistēma nodrošinās pastāvīgu Papes ezera līmeni, ūdens apmaiņu un zivju migrāciju, savukārt atjaunotais mols aizsargās no smilšu sanesumiem.

Kā norādīja Rucavas novada pašvaldības vadītājs Jānis Veits, šī vieta ļaus attīstīt piekrastes zvejniecību, izbūvējot laivu piestātnes. “Lolots sapnis jau pāri par 20 gadiem. Būvētājs ir izpildījis visus noteikumus, un to rezultātu redzēsim pēc gada,” pauda Veits.

Papes kanāla atjaunošanas darbi paveikti par nepilniem 400 tūkstošiem eiro, kas ir Eiropas fondu finansējums. Lejaskurzemē apjomīgi meliorācijas darbi, lai mazinātu plūdu riskus, turpinās Bārtas un Toseles upēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti