Stāsti

Jauniešiem līdz 16 gadu vecumam būs jāprasa atļauja reģistrēties sociālajos tīklos

Stāsti

Jūrmalā plāno jaunu pieeju velosatiksmes attīstībai un pieļauto kļūdu labošanai

Ar muitas suņu palīdzību šogad atrasti vairāk nekā 600 tūkstoši eiro nedeklarētas naudas

Ar muitas suņu palīdzību šogad atrasti vairāk nekā 600 000 eiro nedeklarētas naudas

Šī gada pirmajā pusē Valsts ieņēmumu dienesta (VID) četrkājainie darbinieki – darba suņi – kopumā atklājuši teju 350 dažādus pārkāpumus. Lielākajā daļā jeb vairāk nekā 250 gadījumos, tieši pateicoties suņu darbam, muitas darbiniekiem izdevies atrast narkotiskās vielas.

Iepazīstinot plašāku sabiedrību ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes paveikto šā gada pirmajos sešos mēnešos, pārvaldes direktora pienākumu izpildītājs Andis Drulle šoreiz īpaši atzīmē četrkājaino „muitnieku” veikumu. „2016. gada pirmajā pusē ir konstatēti vairāk nekā 340 pārkāpumi,” viņš stāsta.

Kopumā Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldē nodarbināti 47 suņi, stāsta Kinoloģijas nodaļas vadītāja Anita Ezis. „Aktīvi ir 38. Vēl četri ir apmācībā, ko tagad augustā sāksim mācīt, un ir arī tādi, kurus mēs saucam par pensionāriem.

Mēs sunīšus paņem muitā apmēram gada vecumā. Tur viņš nostrādā savus darba mūža ražīgos 10 gadus līdz 11-12 gadiem. Skaidrs, ka mēs viņu uzturam un, ja vajadzīgs, ārstējam,” saka Ezis.

Ikdienā šie suņi strādā kopā ar konkrētiem kinologiem, kas, lai arī formāli darba suņi ir valsts īpašums, faktiski ir to saimnieki un ar saviem četrkājainajiem kolēģiem ir kopā diendienā. Dažiem kinologiem šobrīd jāstrādā jau ar diviem suņiem, proti, paralēli ikdienas darbam muitā jārūpējas par jauno darba suņu apmācību, jo daļai jau apmācīto suņu aktīvās darba gaitas tuvāko gadu laikā būs jābeidz.

„Šobrīd 10-11 gadus veci suņi ir apmēram 15. Tas nepieciešams, ka viņi jānomaina, taču obligāti ne šogad. To var darīt nākamajā vai pat aiznākamajā gadā. Tas nozīmē, ka ik gadu mēs nomainām četrus piecus vai pat sešus suņus atkarībā no tā, kā mēs esam iepirkuši iepriekš suņus,” skaidro Ezis. Viņa norāda, ka 2007. gadā tika apmācīti daudzi suņi. Tāpēc tagad jo sevišķi ir vajadzīga jaunā maiņa.

Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes četrkājainie darbinieki specializējas noteiktu vielu vai lietu meklēšanā.

„Kad mēs sākām izmantot muitā suņus, tad bija tikai viena specializācija – narkotisko vielu meklēšana.

Pagāja pāris gadu un uzzinājām, ka suņus citur Eiropā un pasaulē izmanto tabakas meklēšanā. Mēs sākām par to interesēties un apmācījām mūsu sunīšus. Bija labs rezultāts, un daudzi suņi papildus narkotiku meklēšanai iemācījās meklēt tabaku. Mēs arī izmēģinājām suņu apmācību skaidras naudas meklēšanā, (..) ieplānojām sākumā divus, bet šobrīd jau ir trīs suņi. Viņi dod rezultātu,” atzīst Ezis.

Visražīgākie šā gada pirmajā pusē bijuši narkotiku meklētāji – viņu atklāto pārkāpumu skaits pārsniedz pusi no visiem darba suņu atklātajiem pārkāpumiem. Tomēr iespaidīgs ir arī skaidras naudas meklēšanā apmācīto suņu veikums – atklāti četri nedeklarētas skaidrās naudas ievešanas vai izvešanas gadījumi, bet kopējā ar suņu palīdzību atklātā nedeklarētās naudas summa sasniedz gandrīz 612 000 eiro.

Ezis atklāj, ka suņu šķirnei nav izšķirošanas nozīmes tajā, vai suni iespējams sekmīgi apmācīt darbam narkotiku, tabakas izstrādājumu vai skaidras naudas meklēšanā. „Ja suns mentāli un fizioloģiski atbilst [uzdevumiem] un viņam ir motivācija spēlēties ar cilvēku, un nav bailes no dažādām lietām, tad mēs viņus ņemam no gada līdz pusotra gada vecumam. (..) Kādreiz skatāmies, lai sunim būtu mīlīgāks izskats darbam lidostā – lai cilvēkiem nebūt bail,” norāda Ezis.

Vairums suņu, kas pēdējo gada laikā iepirkti VID Muitas pārvaldes vajadzībām, ir dzimuši un auguši Nīderlandē. Patlaban visvairāk – 26 – darba suņi ir nodarbināti Latgalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti