Dienas ziņas

Rīgai pārmet neskaidru graustu politiku

Dienas ziņas

Centralizētais eksāmens mazākumtautības skolā

Pļavās – mobilais ganāmpulks

Ar mobilo ganāmpulku atjauno dabiskās pļavas

Latvijas Dabas fonda (LDF)mobilais ganāmpulks sāk pirmo darba sezonu dabisko pļavu atjaunošanā, informē LDF pārstāve Liene Brizga-Kalniņa.

21.maijā, kad visā Eiropā atzīmēta "Natura 2000" diena, Latvijas Dabas fonda mobilajam ganāmpulkam bija pirmā darba diena saimniecībā "Marsi" Valkas novadā. "Marsu" mājas un gleznainās pļavas ir Mertenu ģimenes īpašums nu jau vairākās paaudzēs. Šobrīd gan ģimenē lopus vairs netur, tāpēc pļavu apsaimniekošana radījusi grūtības.

Pēc četru stundu gara brauciena no Līgatnes puses, kur lopi līdz šim mitinājās kūtī, telītes un aitas ar jēriem nav īpaši skubināmas doties pļavā.

Šobrīd iežogoti septiņi hektāri pļavas, taču teritorija šeit ir daudz lielāka un darba pietiks vismaz pāris mēnešiem.

Tur atrodama parkveida pļava – viena no pēdējām, kas Latvijā saglabājusies. Vienā kvadrātmetrā var atrast vairāk nekā 50 augu sugu, kas ir izcils rādītājs. Biologs Viesturs Lārmanis rāda Sarkanajā grāmatā ierakstīto plaušu ķērpi, košo zeltpori, kas ir viens no  parkam līdzīgo ainavu simboliem, kas aug tikai uz 200-300 gadu veciem ozoliem. Arī ļoti reti sastopamo orhideju vīru dzegužpuķi. 

Mobilais ganāmpulks ir īpaši izveidots gaļas liellopu un aitu ganāmpulks, kurš ceļos pa Latviju, lai ar noganīšanu palīdzētu atjaunot dabiskās pļavas. Tā ir viena no Latvijas Dabas fonda projekta "GrassLIFE" ietvaros īstenotajām aktivitātēm. Dabisko pļavu atjaunošana notiks "Natura 2000"  teritorijās, kurās ir Eiropas Savienības (ES) nozīmes zālāju biotopi.

Latvijas Dabas fonda mobilajā ganāmpulkā šobrīd ir aptuveni 60 'Galoway' šķirnes liellopi un ap 200 'Romanovas' šķirnes aitu. To pastāvīgā mītnesvieta ir Līgatnes pagastā, bet, sākoties ganīšanas sezonai, ganāmpulks tiek sadalīts atsevišķās vienībās un dodas “strādāt” dabiskajās pļavās dažādās Latvijas "Natura 2000" teritorijās – tajās, kuras atrodas nomaļās vietās, ir grūti pieejamas vai kādu citu iemeslu dēļ šobrīd netiek atbilstoši apsaimniekotas.

Latvijas Dabas fonds izvēlēsies tieši tās vietas, kuras ir kritiski apdraudētas un bez apsaimniekošanas – noganīšanas – izzudīs.

Pēc noganīšanas un pļavas atgriešanas dzīvē LDF kopīgi ar saimniekiem meklēs visiem izdevīgus risinājumus, lai arī nākotnē turpinātos atjaunoto pļavu apsaimniekošana. Kopā četros projekta gados paredzēts noganot atjaunot 600 hektārus dabisko pļavu.

Saimniecībā “Marsi”, kurā LDF atklāj ganīšanas sezonu, ir vairāki aizsargājami ES nozīmes biotopi, piemēram, izcila parkveida pļava un citi zālāji ar augstu bioloģisko daudzveidību, tāpēc  “Marsu” saimnieki ar prieku uzņems pie sevis palīgus - pinkainās govis un aitas ar jēriem. Šovasar mobilā ganāmpulka lopi ceļos arī uz Lielupes palienes pļavām Jelgavā un pļavām Gaujas Nacionālajā parkā.

Dabiskās pļavas ir viena no izcilākajām Latvijas dabas vērtībām – augu daudzveidība tajās ir līdzvērtīga tai, kāda sastopama tropiskajos mežos. Latvijā vienā kvadrātmetrā dabiskās pļavas atrastas apmēram 50 augu sugas,

savukārt 15 putnu sugām, piemēram, ķikutam, mērkaziņai un griezei dabiskās pļavas ir vienīgā piemērotā dzīvotne. Dabiskās pļavas ir ne tikai viena no sugām bagātākajām dzīvotnēm pasaulē, tā veido arī brīnišķīgu ainavu, puķu un kukaiņu krāsainību, ar ko cieši saistās Latvijas identitāte.

Taču dabisko pļavu un ganību Latvijā šobrīd palicis ļoti maz. Tās aizņem tikai augstākais 0,7% no Latvijas teritorijas jeb 67 000 hektāru. Pirms 100 gadiem šādas pļavas sedza 30% no mūsu valsts. Līdz ar to ir ļoti svarīgi saglabāt un uzturēt visas mūsu dabiskās pļavas, lai Latvija šo vērtību nezaudētu.

Tāpēc Latvijas Dabas fonds, sadarbojoties ar partneriem – Latvijas Universitāti, Vides risinājumu institūtu, z/s “Krastiņi” un vēl 11 zemnieku saimniecībām, visā Latvijā īsteno vērienīgu projektu “GrassLIFE: Zālāju atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana.”

Projekta mērķis ir palīdzēt Latvijā saglabāt vērtīgās un izzūdošās dabiskās pļavas – atjaunot tās, un veicināt tajās dabai draudzīgu saimniekošanu. Projekta piecu darbības gadu laikā notiks aktīvs pētniecības darbs, pārbaudot un analizējot dažādas zālāju atjaunošanas metodes. Tiks veikta zālāju sniegto ekosistēmu pakalpojumu novērtēšana, kā arī pirmo reizi Latvijā tiks izstrādāts zālāju konektivitātes modelis, kas noteiks būtiskākās vietas zālāju atjaunošanai Latvijā. Nozīmīga sadaļa projektā tiek veltīta zālāju produktu potenciāla izpētei un produktu ideju radīšanai.

Projekts tiek īstenots no 2017. līdz 2023. gadam. Tas noritēs 14 "Natura 2000" teritorijās. Projekta kopējais budžets ir 4,3 miljoni eiro, no tiem nozīmīgi ieguldījumi paredzēti gan ganīšanas infrastruktūras izveidei projekta saimniecībās, gan pļavu atjaunošanai un mobilā ganāmpulka izveidei un darbībai. Projektu finansē Eiropas Savienības LIFE programma, Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācija un projekta partneri. Projekts ieguvis finansējumu LIFE projektu konkursā, sīvi konkurējot ar simtiem citu projektu Eiropas Savienības līmenī. Augstais novērtējums un ES fondu finansējuma piešķiršana apliecina to, cik nozīmīgas un apdraudētas ir dabiskās pļavas, arī ES līmenī, un cik svarīgi ir rīkoties, lai tās saglabātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti