Rīta Panorāma

Intervija ar Ministru prezidentu (JV) Krišjāni Kariņu

Rīta Panorāma

Igaunijas premjere par lielākiem nevakcinēto ierobežojumiem

Kompakts, bet atpazīstams Eiropā. Rīgas zoodārzs

Ar ko Rīgas zoodārzs ir slavens Eiropā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza misija jau sen vairs nav tikai demonstrēt dzīvniekus un izklaidēt atpūtniekus. Būtisks uzdevums ir dažādu dzīvnieku sugu saglabāšana, kur īpaši labi zoodārzam sokas ar bezmugurkaulniekiem – te Latvija ir viena labākajām Eiropā, atzina zoodārza dzīvnieku kolekcijas vadītāja Guna Vītola.

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis uzsvēra, ka būtisks uzdevums ir saglabāt un nodrošināt sugu vairošanos nebrīves apstākļos.

“Ideālā gadījumā, ja vairošanās programmas ietvaros pēc tam var atjaunot viņu brīvo populāciju, palielināt. Ja tas izdodas, tad tas ir liels panākums,” atzina Rudzītis.

Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā nesen pēc divdesmit gadu pārtraukuma dzimuši lauvēni, pirms pāris gadiem pasaulē nāca arī burvīgi tīģerēni.

“Rīgas Zooloģiskais dārzs ir ļoti slavens ar mūsu augstajām tehnoloģijām, proti, kā mēs turam, rādām un pavairojam bezmugurkaulniekus. Mēs esam vieni no labākajiem Eiropā,” uzsvēra  zoodārza dzīvnieku kolekcijas vadītāja Guna Vītola.

Tāpat Rīgas zoodārzs Eiropā ir labi atpazīstams ar prasmi un pieredzi abinieku vairošanā. Lai to varētu paveikt, ir milzīga nozīme pareizai temperatūrai, mitruma daudzumam, pārziemošanai un vēl citiem faktoriem.  

“Tas varbūt plašākai sabiedrības daļai neliekas ļoti sarežģīti, bet tās ir vienas no zoodārzu augstajām tehnoloģijām,” paskaidroja Vītola.  

Bet kā tad zoodārzi savā īpašumā iegūst dzīvniekus? Piemēram, Latvijā dzimušie tīģerēni savulaik ir aizceļojuši uz Gruziju.

“Mums nav veikaliņa, kur veicam pasūtījumus un saņemam. Mēs plānojam jaunas ekspozīcijas, jaunus pārus jau esošajās ekspozīcijās. Aptuveni trešā daļa dzīvnieku nonāk ļoti plānoti pie mums. Tad ir dzīvnieki, kas piedzimst un kas nomirst,” stāstīja Vītola.

Eiropā ir koordinatoru grupa, kas plāno un savā ziņā regulē dzīvnieku populāciju un to, kur tos izvietot. Tie ir speciālisti par dažādām sugām, kas zina, kad un ko vajag. Zoodārziem ir jāizpilda noteiktas, gana augstas labturības prasības, lai tie savā īpašumā varētu iegūt jaunus dzīvniekus. Par to iegādi nav jāmaksā.

“Asociācijas locekļi savā starpā sadarbojas bez maksas. Visi maksājam biedru naudas un pretī saņemam visāda veida profesionālo atbalstu. Zoodārzi maksā par veterināriem izmeklējumiem, kas nepieciešami dzīvnieku pārvietošanai, un zoodārzi maksā arī par dzīvnieku transportu,” aizkulises atklāja Vītola.  

Rīgas Zooloģiskais dārzs savu ekspozīciju plāno tā, lai apmeklētājiem būtu interesanti un dzīvniekiem komfortabli arī ziemā, rudenī un pavasarī. Pavisam drīz zoodārzā būs skatītājiem pieejams kāds īpašs jaunums – bruņneši: bruņnešu ģimene ar mazuli, pastāstīja Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza valdes locekle Anete Bilzēna.

Zoodārzā domā arī par to, kā ikviens no mums var palīdzēt dzīvniekiem. Piemēram, par nelielu samaksu jebkurš var uzsaukt vienas dienas maltīti žirafēm. Šobrīd zoodārzā tiek būvēts arī Vides izglītības centrs, kur nākotnē notiks daudz un dažādi izglītojoši pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti