Ķepa uz sirds

Mājas sesks

Ķepa uz sirds

Ar ko Albīne pārsteigs komiķi Jāni Skuteli viņa sarunu šovā?

Veci suņi

Ar ko jārēķinās, kad mājdzīvnieks kļūst par senioru?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ne velti veci dzīvnieki tiek salīdzināti ar kucēniem – tāpat kā veci cilvēki un mazi bērni. Viņiem vajadzīgas īpašas rūpes un daudz biežākas vizītes pie daktera.

Armanda Mednieka sunītei Bučiņai ir 18 gadu. Cilvēka gados viņai būtu jau deviņdesmit – ievērojams vecums, kam līdzi nāk dažādas veselības problēmas. “Pirmais ir nokārtošanās tur, kur viņai patīk. Otrais ir tas, kas laikam arī veciem cilvēkiem mēdz būt, ka tu nostājies vienā vietā un skaties un nemaini to vietu. Protams, nav tas kustīgums vairāk, nav tik kustīga, bet  viņa stāv vienā vietā un skatās uz vienu punktu,” stāsta Armands.

Pēc tam pazuda arī maņas – Bučiņa vairs saimniekiem neatsaucās un nevarēja atrast ēdiena trauku. Šobrīd sunīte ir pilnīgi nedzirdīga un pilnīgi akla. “Protams, tas ļoti satrauc, jo viņa visu laiku sitās pret maliņām, pret asiem priekšmetiem, dīvāns nav tas trakākais, bet ir galda kājas, radiatori, visādas spicas malas,” stāsta saimnieks.

Ko vajadzētu zināt saimniekam, kura mīlulis pārsniedzis desmit, piecpadsmit un pat divdesmit gadu robežu? “Ja ir kaut kādas izmaiņas ēšanā, dzeršanā, ja dzīvnieks sāk vairāk dzert, vairāk čurāt, tad noteikti jātaisa urīna analīzes, noteikti jātaisa asins analīzes. Ja viņam pastiprinās apetīte, ja viņi daudz vairāk ēd un arī parādās kaut kāda novājēšana vai svara izmaiņas straujākās, tad arī jāsāk kontrolēt dziļāk, vai tur ir viss normāli ar aknām, nierēm, cukura līmeņiem,” norāda veterinārārsts Aigars Briņķis.

Biežākais suņu nāves cēlonis ir sirds slimības, savukārt kaķiem – nieru mazspēja. Augstu rādītāju ieņem arī audzēji.

“Ja jūs pamanāt mazu, kaut vai mazu graudiņu uz piena dziedzeriem kucēm vai kaut kur uz ādas, negaidiet, kamēr izaugs tie veidojumi galvas lielumā. Īpaši kaķiem jebkurš veidojums ir jāpārbauda, jo 80 % gadījumu veidojumi kaķiem ir ļaundabīgi,” stāsta Briņķis.

Arī Bučiņai tiek pārbaudīta sirdsdarbība, acis, ausis, mutes dobums un noņemtas asins analīzes. Lai gan suns jūtas labi, saimnieku satrauc Bučiņas attieksme pret ēdienreizēm: “Šobrīd viņa dzer it kā normāli, bet pastiprināta ir ēšana, un viņa pieprasa ēdienu katru reizi, kad mēs atnākam mājās.”

“Iespējams, tas ir stress, kas raisa viņai pastiprināti arī apetīti. Bet mēs konkrētāk varēsim par to runāt pēc asins analīzēm. Ļoti bieži, kad dzīvnieki paliek akli, kurli, viņi ir tiešām stresā un tad viņi mēģina noēst to saucamo stresu tāpat kā cilvēki, kas bieži, kad satraucas, arī streso un ļoti daudz sāk ēst,” skaidro veterinārārsts.

Nereti saimnieki grēko, jūtot žēlumu pret veco dzīvnieku, un sāk barot suni no galda. Tas noteikti nav ieteicams jebkurā vecumā – tā vietā saimniekam jāpiemēro attiecīga barība, balstoties uz suņa veselības stāvokli.

Otra kļūda – saimnieks suni soda par vecuma demences pazīmēm. Seniors var pačurāt istabā, kļūt tramīgs, nervozs, miegains, agresīvs, izdvest neierastas skaņas un atkārtot noteiktas darbības. Šeit svarīgi, lai suns savā vidē justos droši, bet saimnieks pieturētos pie strikta dienas režīma. “Ir ļoti svarīgi veciem dzīvniekiem bieži nemainīt mājās apstākļus, nemainīt, nestumdīt mēbeles, nepārstumdīt kaut kādas jaunas mēbeles, lai dzīvniekam nebūtu atkal jauns stress,” norāda Briņķis.

Daudziem ļoti dziļi iesakņojies uzskats – ja vecs suns pēkšņi pazūd, viņš noteikti aizgājis uz mežu nomirt. Arī tas ir tikai stereotips un vēl viens demences piemērs. “Tas, ka viņš aiziet uz mežu, ļoti bieži vēl gadās, ka viņš nespēj vairs orientēties normāli un nespēj atrast atpakaļ  mājas, tāpēc viņš arī pazūd.”

Bet ko darīt brīdī, kad sunim tiešām atklāta smaga slimība un laika vairs nav atlicis daudz? “Saimniekam jāvēro sāpju slieksnis, ir dažādas problēmas ar sāpju slieksni, ļoti bieži locītavu problēmas, muguras problēmas, tālāk veidojas ar visādi audzēji. Visādas tādas nopietnas lietas, kur tiešām jāizvērtē, vai mēs dzīvnieku mokām, vai mēs dzīvniekam palīdzam ar to, ka mēs egoistiski gribam, lai viņš dzīvo ilgāk, bet tas ir paša cilvēka ego,” saka veterinārārsts.

“Neskatoties uz viņas vecumu un dzirdes, redzes zudumiem, gribas viņai radīt tos viskomfortablākos apstākļus, lai viņa vecumdienas pavadītu labi tikmēr, kamēr mēs redzam, ka sunīts nemocās. Mēs esam gatavi izdarīt visu, lai viņai būtu komfortablas vecumdienas,” saka Bučiņas saimnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti