Zināmais nezināmajā

Zinātne ikdienā – tiekamies ar klausītājiem

Zināmais nezināmajā

21. gs. ideja - invaliditāte nav cilvēkā, bet vidē, kas nav pielāgota dažādām vajadzībām

Izdota grāmata "Latvijas devona dolomīti"

Ar elektriskā lauka palīdzību attīrīs ūdeni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Derīgo izrakteņu ieguve iet roku rokā ar milzīgu ūdens patēriņu, kas nepieciešams derīgo izrakteņu iegūšanai un attīrīšanai no piesārņojuma. Taču ir labas ziņas - Floridas Universitātes pētnieki ir atraduši veidu, kā taupīt ūdens resursus šajā saimniecības nozarē.  

Derīgo izrakteņu ieguvē izmantotā ūdens attīrīšana parasti aizņem vairākas desmitgades - vidēji 25-50 gadus, kas nozīmē, ka neskaitāmas tonnas piesārņota ūdens tiek noslēgtas no apkārtējas vides un ietekmē ūdens aprites ciklu dabā. 

Galvenais iemesls, kāpēc ūdens attīrīšana aizņem tik ilgu laiku, ir tas, ka minerālu daļiņas ir elektriski uzlādētas un vienādi uzlādētās daļiņas atgrūž viena otru.

Tas nozīmē, ka minerālu daļiņas nesalīp kopā un nenogrimst, bet gan paliek viscaur ūdenī.

ASV zinātnieki problēmai ir raduši risinājumu un šo ūdens attīrīšanas laiku saīsinājuši līdz dažām stundām, kuru laikā

ūdenī esošie liekie minerālu blakusprodukti ar elektriskā lauka palīdzību tiek nogremdēti ūdenstilpes dibenā, kamēr tīrais ūdens tiek nogādāts virspusē.  

Tādējādi ūdeni var izmantot vairākkārt, ievērojami samazinot gan kaitīgo ietekmi uz vidi, gan ietaupot naudu.

Šī metode ne tikai ļauj ietaupīt resursus uzņēmumiem, kuri derīgo izrakteņu ieguvē tērē milzum daudz līdzekļus tieši ūdens attīrīšanā, bet arī lielākā mērā ļauj ietaupīt pašu vērtīgāko dabas resursu - ūdeni, īpaši reģionos, kur ūdens trūkums ir pamatīga problēma.

Floridā tā šobrīd ir īpaši aktuāla, jo ASV dienvidu štatus jau ilgstoši ir piemeklējis sausuma periods.

Zinātnieku komandai šobrīd ir izdevies izveidot laboratorijas prototipu šādu ūdens dīķu attīrīšanai fosfātu raktuvju tuvumā, un paredzams, ka tālāk visas pūles tiks pieliktas, lai šāda elektriskā lauka pieeja tiktu izmantota reālos apstākļos. Floridas apkārtnē vien ir tik daudz šāda veida dīķu, kas teritorijas ziņā aizņemtu pusi no Ņujorkas pilsētas.

Pētnieki uzskata, ka lielākais ieguvums no šīs tehnoloģijas būs Ziemeļāfrikā, kur, piemēram, Marokā un Rietumsahārā koncentrēti 85 procenti no visām pasaules fosfāta ieguves vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti