Ar aviotransportu meža dzīvniekiem nogādās trakumsērgas vakcīnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Austrumu pierobežas teritorijās uzsākta meža dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu, informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Vakcīnu izvietošana, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, uzsākta otrdien, 5.maijā, un turpināsies divas nedēļas, līdzīgi kā tas noticis ik gadu pavasarī.

Tā kā jau divus gadus nav konstatēts trakumsērgas gadījums savvaļas dzīvniekiem un no 2013.gada februāra arī mājas dzīvniekiem, vakcinācija tiks veikta Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas pierobežā, teritorijās, kas atrodas 70-100 kilometru attālumā no robežas.

Brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti nevajadzētu aiztikt, jo tādējādi meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs, skaidro PVD. 

Meža dzīvnieku vakcinācijai tiek izmantota novājināta trakumsērgas vīrusa "SAD BERN MSV Bio 10"  celmu saturoša vakcīna "Lusvulpen", kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē. Vakcīnas tiks izvietotas vienmērīgi, vienā kvadrātkilometrā no 20 līdz 25 vakcīnām arī apdzīvotu vietu tuvumā.

Tās nav bīstamas ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu, kuras iekšpuse ir šķidra, un tā nokļuvusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta. PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tās neaiztikt. Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, to apēdot dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt - lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Pateicoties savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, trakumsērgas izplatība Latvijā ar katru gadu būtiski samazinās. Salīdzinot ar 2005.gadu, kad PVD uzsāka meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, trakumsērgas gadījumu skaits ir samazinājies no 421 gadījuma 2005.gadā līdz vienam gadījumam 2012.gadā.

Šis ir desmitais pavasaris, kopš PVD veic dzīvnieku vakcināciju, izmantojot aviācijas lidmašīnas. Jau divus gadus Latvijā nav konstatēti trakumsērgas gadījumi, Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" pastāstīja PVD vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.

Lai arī pēdējos gados  trakumsērga mājas un savvaļas dzīvniekiem nav konstatēta, PVD iesaka veikt mājas dzīvnieku, īpaši to, kas tiek turēti lauku sētās, vakcināciju pret trakumsērgu. Katrā trešajā no pārbaudītajām dzīvnieku novietnēm saimnieki joprojām nav vakcinējuši suņus un kaķus, liecina PVD pārbaudes.

Kopš iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) ir izdevies dažos gados sasniegt rezultātu, kas netika realizēts vairāk nekā 10 gadu laikā, Latvijas Radio pavēstīja Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis. Iepriekš vakcinācija veikta no zemes un tajā piedalījās arī mednieki. Savukārt pēc iestāšanās ES vakcinācija notiek no gaisa, kad vakcīnas paredzētajās teritorijās teritorijās izvieto ar aviācijas transportu.

Trakumsērgas apkarošana ir viena no ES prioritātēm. PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija (EK).

Arī "Rīgas satiksmes" kontrolieri veicina mājdzīvnieku vakcinēšanu, Latvijas Radio atklāja veterinārārsts Jānis Beinerts. Pie viņa vērsušies mājdzīvnieku saimnieki, kuriem nepieciešama atļauja pārvietoties sabiedriskajā transportā kopā ar dzīvniekiem. Agresīvs un slims kaķis ir bīstamāks par trakumsērgas mocītu suni, pastāstīja veterinārārsts Beinerts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti