Aptauja: Neizmest, bet salabot – iedzīvotāji labprāt iegādātos lietotu tehniku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Trešo gadu pēc kārtas elektrotehnikas šķirošanas akcijā iedzīvotāji tika aicināti atbrīvoties no vairs nevajadzīgās vai saplīsušās elektrotehnikas, atvedot to uz speciāliem laukumiem. Viens no secinājumiem iedzīvotāju aptaujā, kas veikta akcijas laikā, ka iedzīvotāji labprāt neizmestu veco tehniku, ja būtu iespējams to saremontēt, kā arī iegādātos lietotu, Latvijas Radio atklāja AS "Latvijas Zaļais punkts" vadītājs Kaspars Zakulis. 

Akcijas piecu mēnešu laikā, kad elektrotehniku iedzīvotāji paši varēja atvest uz 28 lielveikaliem vai 63 speciāli ierīkotiem šķirošanas laukumiem visā Latvijā, 6340 iedzīvotāju esot kopā nodevuši 237 tonnas veco elektroiekārtu.

Saruna ar Latvijas Zaļā punkta vadītāju Kasparu Zakuli
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Mobilie telefoni nebija to vidū, kas bija plašāk pārstāvēti, – tie parasti labi ieguļas mājās plauktos ar domu, ka varbūt noderēs," atzina "Latvijas Zaļā punkta" vadītājs Kaspars Zakulis. Akcijas laikā iedzīvotāji tika aptaujāti par saviem paradumiem, tostarp jaunu elektropreču iegādi.

"88 % iedzīvotāju atzina, ka pēdējā gada laikā ir iegādājušies vismaz vienu elektropreci, 55 % nopirkuši mazo sadzīves tehniku un 41 % bija iegādājušies jaunu mobilo telefonu."

Vienlaikus iedzīvotāji arī aptaujā norādījuši, ka labprāt iegādātos lietotu elektrotehniku, ja darbotos oficiāli ierīču labošanas servisi un tirdzniecības vietas. Jebkurā gadījumā, kā norādīja Zakulis, svarīgi iegādāto elektrotehniku pēc lietošanas pareizi izmest – nogādāt tam paredzētajās vietās.

"Diemžēl joprojām 23 % aptaujas respondentu izmet sadzīves atkritumus parastajos atkritumu konteineros," aptaujas rezultātus izklāstīja Zakulis. "Viens no iemesliem, ko min respondenti, ir tas, ka šķirošanas punkti atrodas pārāk tālu no dzīvesvietas. Savukārt vairāk nekā 62 % joprojām uzskata, ka trūkst informācijas."

Reģionos ārpus Rīgas esot labas iespējas atrast dalīto atkritumu konteinerus - visā Latvijā kopumā tādi ir 70, bet galvaspilsētā situācija vēl nav atrisināta. "Gaidām, kad Rīgā parādīsies šķirošanas laukumi. Plānots ir ierīkot piecus."

Eiropas Savienība noteikusi, ka katrai dalībvalstij jānodrošina vismaz 65 % atpakaļ elektrotehnikas atkritumu savākšana un pārstrāde, tas nozīmē, ka, piemēram, ja pārdoti 100 televizori, tad šajā kalendārajā gadā 65 nolietotie nonāktu pārstrādē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti