Sadaļas Sadaļas

Antarktikas ledāji kūst trīs reizes ātrāk nekā iepriekš

Antarktikas ledāji kūst trīs reizes ātrāk, nekā iepriekš uzskatīts, liecina jaunākais pētījums. Kopš 1992.gada izkusuši vairāk nekā trīs triljoni tonnu ledus. Pastāv bažas, ka ledus kušana sāksies arī vietās, kuras agrāk zinātnieki uzskatīja par ļoti drošām.

Plašā, ledus klātā Antarktīda piesaista ar savu skaistumu, taču tas ir ļoti apdraudēts. Pēdējo 25 gadu laikā ledus ir izkusis tik daudz, lai visu Teksasas štatu ASV varētu noklāt ar četrus metrus dziļu ūdeni. Tomēr globāli šis daudzums nav tik jūtams, jo okeānu līmenis cēlies vien par astoņiem milimetriem.

Laikā no 1992. līdz 2011.gadam Antarktika zaudēja aptuveni 84 miljardus tonnu ledus gadā, savukārt pēdējo sešu gadu laikā šis rādītājs ir 240 miljardi tonnu gadā. Zinātnieki brīdina – ja tuvāko gadu laikā netiks pieņemti pareizie lēmumi ledāju glābšanai, jau pēc desmit gadiem visa pasaule izjutīs nopietnas sekas.

“Ledāju masa strauji samazinās. Mēs redzam, ka tādēļ mainās vēja plūsmas, okeāna temperatūra un skābums pieaug, mainās bioloģiskā daudzveidība.

Un šīs pārmaiņas turpināsies daudz straujāk,” norāda klimata pārmaiņu pētnieks, profesors Martins Zīgerts.

Pētnieki prognozē, ka pie pašreizējā tempa globālais ūdens līmenis varētu celties par vismaz 16 centimetriem. Tomēr Antarktīdas ledāji sevī slēpj lielas briesmas – ja izkusīs pilnībā viss ledus, kas atrodas šajā kontinentā, globālais jūras līmenis var celties pat par 60 metriem.

Visātrākā ledāju kušana notiek Antarktīdas rietumos, jo tur ir siltāks gaiss un to apskalo siltāki ūdeņi.

Pētījums liecina, ka pat dramatiski mainot situāciju ar CO2 izmešiem un mazinot globālo sasilšanu, ledājus nav iespējams atjaunot. Tomēr, pareizi plānojot izmešu un klimata pārmaiņu politiku, ir iespējams glābt vēl palikušos ledājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt