ANO ziņojums: Cilvēki nopietni apdraud miljonu augu un dzīvnieku sugu

Daba pašlaik ir daudz lielākā ķezā nekā jebkad agrāk cilvēces vēsturē. Dzenoties pēc ekonomiskajiem rādītājiem, cilvēki nopietni apdraud vairāk nekā miljonu augu un dzīvnieku sugu. Šādi secinājumi iekļauti ANO bioloģiskās daudzveidības ziņojumā, kas šonedēļ publicēts Parīzē.

Vides degradācija, pārmērīgi izmantojot un piesārņojot mežus, okeānus, zemi un gaisu desmitiem gadu garumā, rada vismaz tikpat lielu apdraudējumu kā globālās klimata izmaiņas. Šāds brīdinājums izskanējis Francijas galvaspilsētā Parīzē, kur pulcējušies 130 pasaules valstu pārstāvji.

Kā secināts starptautiskajā ekspertu ziņojumā par bioloģisko daudzveidību,

dzīšanās pēc ekonomiskās izaugsmes rada līdz šim nepieredzētus sugu izmiršanas draudus.

Tas var skart miljonu sugu visā pasaulē un sagraut apkārtējo vidi, no kuras savukārt ir atkarīga mūsu ekonomika, dzīves kvalitāte, pārtikas nodrošinājums un veselība. Turklāt konstatēts, ka sugu izmiršana mūsdienās notiek desmitiem vai pat simtiem reižu ātrāk nekā pagātnē.

Kopējais dabas resursu apjoms, ko cilvēce iegūst viena gada laikā, sasniedz aptuveni 60 miljardus tonnu un dažos gadu desmitos audzis par 80%.

ANO ziņojumā, kas ir pirmais šāda mēroga ekoloģiskās situācijas izvērtējums 15 gadu laikā, uzsvērts, ka cilvēki nopietni apdraud dabu. Vienlaikus norādīts, ka vēl nav par vēlu visu vērst par labu. Tiesa,

vajadzīgi kardināli soļi no valdību un uzņēmumu puses, mainot ierastās prakses lauksaimniecībā un industriālajā ražošanā.

Taču katrs var sākt arī ar sevi – piedomājot kaut vai pie ēšanas un pārvietošanās paradumiem un enerģijas izmantošanas veidiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti