Panorāma

Latvijas dabas veselības pārbaude: rezultāti slikti

Panorāma

Novadu reforma: Rucava

Vides eksperti aicina nelaist gaisā balonus

Aicina svinībās vairs nelaist gaisā balonus. Kā tie var kļūt bīstami?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gaisā palaists prieks, kas kļūst par nelaimi apkārtējai videi. Latvijas pasākumu organizētāji šonedēļ parakstīja aicinājumu neizmantot un svinīgos brīžos vairs nelaist gaisā balonus. Sabiedrībā arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība ikdienas lietām, kas rada piesārņojumu un kaitē dzīvajām būtnēm mums apkārt. Kā balons var kļūt bīstams?

Palaists gaisā un aizmirsts, balons tomēr nekur nepazūd. Pēc laika tas atgriežas uz zemes. Krāsainie, čaukstošie balonu atlikumi piesaista dzīvnieku uzmanību, un pētnieki tos arvien biežāk atrod mirušu dzīvnieku iekšējos orgānos.

"Tepat Latvijā mums ir bijušas bildes, kur putni sapinušies šajos striķīšos, pie kura vēl klāt ir cilvēka vārds ar viņa laimīgās dienas aprakstu. Es nedomāju, ka kāds vēlētos, ka viņa laimīgā diena – kāzas vai izlaidums – sagādātu sāpes un problēmas citiem," sprieda biedrības "Zero Waste Latvia" valdes locekle Mairita Lūse.

Protams, baloni nebūt nav lielākā vides problēma vai lielākais atkritumu īpatsvars, sacīja vides eksperti. Tomēr arī šis mazais solis – nepalaist gaisā vienu balonu – var dot lielu ieguldījumu.

"Tā ir vienkārši atkritumu izmešana ārā, vienīgi, ka mēs nevis uzreiz zemē nometam, bet uzmetam gaisā un tad vēlāk kaut kur tas nokritīs. Būtībā tas ir tas pats, kas pārmest pāri sētai kaimiņam, bet tāda darbība mums pašiem liktos tā kā drusciņ nepareiza," sacīja vides eksperte Elīna Kolāte.

Baloni tiek ražoti lielākoties no gumijas, lateksa vai neilona materiāliem. Ražotāji norādījuši, ka lateksa baloni vairāku gadu laikā vidē sadalās. Ja vien kāds dzīvnieks to šajā laikā neapēd, piebilda vides eksperti. Bet, piemēram, folijas baloni, kas pildīti ar hēliju un visbiežāk mazuļiem izsprūk no rokām un aizlido, var iekļūt arī lidmašīnas dzinējā.

"Cik tālu var noceļot balons? Es vienreiz Slīterē atradu balonu, kas bija atceļojis no kāda Varšavas lielveikala, tātad 600 km pa taisnu līniju, ja pieņem, ka balons lido pa taisno, ja ņem vērā valdošo vēju virzienus, mūsu baloni drīzāk lido uz Igaunijas, Somijas pusi," sprieda Kolāte.

Baloni nepieder lietām, kas ir otrreiz pārstrādājamas. Tāpēc par to lietošanu jāpārdomā divkārt, ieteica gan vides eksperti, gan pasākumu organizētāji un dekorētāji.

Uzņēmuma "helium.lv" īpašniece Laura Keršule stāstīja: ja pasākuma rīkotāji pasūta 50 vai 100 baltus balonus, uzreiz ir skaidrs, kādam mērķim tie paredzēti. "Visticamāk, tie nav telpas dekorēšanai, un mēs uzdodam jautājumu, vai cilvēki plāno šos balonus atlaist debesīs. Ja atbilde ir apstiprinoša, mēs izstāstām to kaitējumu, ko tas nodara videi, un cilvēki tiešām par to pat nav aizdomājušies, viņi apdomājas un pasūtījumu atceļ."

Šonedēļ Latvijas Pasākumu producentu asociācija vienojās būtiski ierobežot balonu izmantošanu svinīgos brīžos un vairs nelaist balonus gaisā. Arī Eiropas Savienības mērogā uzsākta cīņa ar balonu nokļūšanu vidē. Pēc diviem gadiem tos vairs nedrīkstēs likt uz kociņiem, bet nākamo piecu gadu laikā arī ražotājiem būs jāuzņemas lielāka atbildība, maksājot par šo atkritumu savākšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti