Aicina skaitīt vardes un ziņot par to atrašanās vietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 5 mēnešiem.

Latvijas Universitātes Bioloģijas institūts (LUBI) aicina skaitīt vardes un ziņot par to pārvietošanās vai atrašanās vietu, tādējādi uzlabojot gan zinātnieku, gan sabiedrības zināšanas par šiem abiniekiem.

Biologs un melno stārķu pētnieks Māris Strazds, kurš ir šīs idejas autors, norāda, ka

skaitīšana ļaus novērtēt, “cik ātri stāvoklis pasliktinās, vai gadījumā, ja notiek brīnumi un lietas sāk vērsties uz labo pusi, cik ātri un vai tas notiek”.

Proti, ir svarīgi saprast,  cik Latvijā ir varžu un kā mainās to vide, un vai to skaits turpina sarukt, kā bija manīts iepriekš. Turklāt vardes ir svarīgas arī stārķu dzīves ritējumā.

Ziņas ir jāsūta uz epastu: [email protected]

“Aicinām jebkuru cilvēku, kas tuvākā mēneša laikā pārvietojas Latvijā starp jebkuru punktu A un punktu B - pa ceļam skaitīt sastaptās vardes (kas šķērso ceļu),”

aicinājuma būtību iezīmē institūts. Svarīgi ir uzskaitīt ne tikai tos ceļa posmus, kur vardes ir atrodamas, bet arī tos, kur šo dzīvnieku nav.

Institūts aicina izmantot “Jāņa sētas” vietnes maršrutēšanas iespējas un pārsūtīt karti ar leģendu apstrādei zinātniekiem institūtā. “Norādiet brauciena sākuma laiku punktā A un beigu laiku punktā B un saskaitītās vardes. Ja skaits ir 0, tad nulle. Nav svarīgi, vai ceļu veicat vienu reizi, vai regulāri, vajag ziņot par visiem braucieniem!” teikts institūta norādēs. “Ja maršrutu veic atkārtoti, tad pirmajā reizē var tam dot nosaukumu ar atsūtīto karti, bet turpmākajām reizēm ziņot tikai tā veikšanas laiku un varžu skaitu. Taču tas nav nekāds noteikums - drīkst maršruta sākumu un beigas atzīmēt jebkādās citās kartēs, drīkst tās ziņot kā koordinātas (kas tādas pazīst un māk lietot) un drīkst arī vienkārši aprakstīt - piemēram, "no Tukuma-Jelgavas un Rīgas-Liepājas šosejas krustojuma uz Jelgavas pusi līdz Līvbērzes pārbrauktuvei" vai tamlīdzīgi,” sacīts ziņojumā.

Institūts norāda, ka var reģistrēt gan dzīvās, gan sabrauktās vardes. “Kas pavisam grib darīt vairāk nekā citi, var beigtās vardes (ja tās nav pilnīgi izsmērētas pa asfaltu) nosvērt (pietiek ar parastiem virtuves svariņiem), var, protams, mēģināt kādas vardes noķert un svērt dzīvas, tikai tad tās noteikti pēc tam vajag dzīvas palaist vaļā,” teikts ziņojumā.

Zinātnieki cer, ka šogad izdosies savākt datus par 1000 kilometru garu maršrutu. Līdz ar to projektā būtu labi piedalīties arī skolēniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti