Dienas ziņas

Lancenieku skolas ēkā dzīvo pasakas

Dienas ziņas

Kurzemē sāk visaptverošas paliatīvās aprūpes pilotprojektu

Aicina lielajā salā pabarot ūdensputnus

Aicina lielajā salā pabarot ūdensputnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ūdensputnu ziemošanai Latvijā ir vien 40 gadu vēsture. Jo bargāka ziema, jo putniem mazāk iespēju iegūt barību, tad arī vairāk putnu aiziet bojā. Šis decembris ūdensputniem izrādījies gana bargs. Un cīņa par izdzīvošanu kļūst arvien skarbāka. 

Ejot garām vēl neaizsalušiem ūdens pleķīšiem upēs vai ezeros, tajos var manīt lielu ūdensputnu drūzmēšanos. Viena no šādām vietām ir Rīgā, Ķengaragā – vietā, kur Daugavā ietek silti ūdeņi, un upes krasts šajā vietā neaizsalst. Ūdensputnu pētnieks Ruslans Matrozis pastāstīja, ka nelielajā laukumiņā pirms dažām dienām saskaitījis pat 600 mežapīļu. Tās galvenokārt barojas ar ūdensaugiem. Un notiek sīva cīņa par barību.

"Dienas paliek īsākas. Un pa to gaišo laiku putniem jāatrod pietiekami daudz barības, lai pavadītu auksto periodu, un šobrīd ir tā kā netipiski auksti.

Putnu koncentrācija ir liela, barotāju diezgan maz, tāpēc notiek sīva cīņa," stāstīja Matrozis.

Mežapīļu pārziemošanai apstākļi pašlaik ir diezgan skarbi, jo daudzas ūdenstilpes ir aizsalušas. Tāpēc papildu piebarošana tām nekaitētu. Taču speciālisti iesaka daudziem ierastās baltmaizes vietā izvēlēties auzu pārslas. 

"Piebarojot putnus, var redzēt, ka divas trešdaļas tēviņu un attiecīgi mātītes, kuras ir mazākas, kam nav varbūt tik daudz spēka, netiek pie tās barības. Ja jūs metat atsevišķus gabalus, visticamāk, paēdīs kāda daļa tēviņu. Bet, piemēram, ar auzu pārslām paēdīs arī mātītes. Jūs varat aizmest tādu čupiņu tālāk, un tad var redzēt, ka tur dodas ļoti daudzi putni, pieņem barību. Enerģētiskā vērtība lielāka auzu pārslām, un arī paēdīs vairāk putnu," stāstīja ornitologs.

Ieraugot cilvēkus, daudzi putni gatavi burtiski paši skriet tiem virsū, jo zina, ka cilvēkiem bieži vien līdzi ir kāds kārums. Arī televīzijas sastaptie cilvēki pīles baro. Rīdziniece Una pastāstīja, ka redzējusi sižetos un pīles baro ar auzu pārslām, sagrieztiem burkāniem un sagrieztiem Ķīnas kāpostiem. "Tā jādara, lai nenodarītu pāri, lai barošana nav tikai prieka pēc, bet lai arī putniņam kaut kas labāks ir," sacīja sieviete.

Ornitologs Matrozis norādīja, ka posmā no Rīgas HES līdz Ķengaragam pašlaik pārziemo ap diviem tūkstošiem mežapīļu. Tikai daļa lido pusdienot uz Ķengaragu. Daļa dodas uz Dārziņiem, vēl daļa cituviet. Tur, kur tās pulcējas, tās labprāt gaidīs cilvēkus ar auzu pārslām.

"Tā ir palīdzības sniegšana putniem, lai lielākā daļa no tiem izdzīvo līdz pavasarim.

Ja ir iespēja, cilvēkiem jāaiziet uz tādu vietu. Tādu vietu nav daudz. Ir atsevišķas vietas, kur putni vēl var uzturēties kādā atklāta ūdens teritorijā," stāstīja Matrozis. Pat piebarošana vienu reizi nedēļā putniem palīdzēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti