Labrīt

Dodamies uz skolu: Bērna pieradināšana domai, ka jāiet uz skolu

Labrīt

Dodamies uz skolu: ko iešana uz skolu nozīmē bērnam

Norvēģijā nopelnīto naudu iegulda dambriežu iegādei

Aglonas novadā izveidots dambriežu dārzs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šobrīd Aglonas novadā ir izveidots neliels briežu dārzs, kurā mīt vairāk nekā 30 dambrieži. Pirms nepilna gada Aglonas novadā Inese Reines ģimene strādājot Norvēģijā un, nopelnot līdzekļus, atgriezās mājās un uzsāka nelielu biznesu, saimniekojot laukos un piedāvājot jaunu tūrisma objektu Aglonas novadā.

Inese Reine, zvanot ar zvanu, kurš piestiprināts pie aploka, un saucot bara vadones, vilina dambriežu ganāmpulku tuvāk. Brieži ir pieradināti pie zvana skaņas, kā zīmes, ka tiks doti našķi. Arī šoreiz zvanot un saucot, piesardzīgi, tomēr briežu mammas ar mazajiem ir klāt, lai saņemtu kārotos rupjmaizes gabaliņus.

Zvaniņš dambriežu aicināšanai
Zvaniņš dambriežu aicināšanai

“Čigāniete, mana skaistule! Jā, nāc tuvāk!” mudina briežu dārza saimniece, Inese Reine.

Čigāniete dambriežu barā izceļas ar savu tumšo krāsu. Pārējie ir gaišāki un ar baltiem plankumiem.

“Dambriedis viņam izteikti parādās punktiņi, oktobra beigās pazūd, kā “bembīši”. Tieši tas dambriedim ir ļoti izteikts, visu vasaru viņi ar tiem punktiņiem ir. Bet nav visiem, jo dambriedim ir četras nokrāsas, mums tagad bija divas, melna un raibā, un tagad ir piedzimuši mazie, kas ir kremīgais un tāds rūsgans,” stāsta Inese.

Dambrieži ir briežu suga, kas līdzīga stirnām, bet ar īsākām kājām. Ir nelieli, tēviņš var svērt līdz 100 kilogramiem, mātīte 60-70 kilogramiem. Dambrieži Aglonas novadā mīt jau teju gadu.

“Mēs esam jauniņi, oktobra vidū būs gadiņš. Pirmos mēs ielaidām 7 puikas, tad marta beigās ielaidām 15 meitenes. Tagad vasarā jūnija vidū sāka viens pēc otra dzimt mazie”.

Šobrīd briežu dārzā ir 33 dambrieži, to skaits, atskrienot mazajiem, kļūst lielāks. Ineses Reines ģimenē doma par briežu iegādi bija jau sen.

“Tas likās nereāli, tad mēs bijām ārzemēs, paldies Norvēģijai, ka mums kaut kas tāds ir. Ja nebūtu Norvēģija, tur nestrādātu, tad droši vien, ka nebūtu.”

Inese pieredzes meklējumos savulaik ir strādājusi Īrijā, Šveicē un Vācijā. Ineses profesija ir konditore, tomēr šī joma ir palikusi vien kā hobijs, cepot kūkas savai ģimenei un draugiem. Šobrīd Inese labprāt uzņem pie sevis ciemiņus un iepazīstina ar dambriežu paradumiem.

“Te viņu mīļākā vieta - noēsta, nogulēta. Viņiem izteiktas taciņas ir, pa vienu taku uz vienu pusi, pa otru uz otru pusi iet,” rāda Inese

Briežu tēviņiem šobrīd jau izauguši ragi, ar ko lepoties. Savukārt briežu mammām šobrīd rūpes ir par mazajiem.

“Vakaros tāda bļaustīšanās notiek, viņas nevar viņus savākt, pa tām siena čupām, pa tiem ruloniem lēkā,” saka saimniece.

Šobrīd ir plāni briežu dārzu paplašināt, tomēr Inese, runājot par nākotni, ir piesardzīga, atzīstot, ka ieceres vispirms jāīsteno, un tad var par tām stāstīt.

“Skatīsimies, pagaidām neko nevaru teikt, dzīve rādīs, kas būs. Tur, kur mēs gājām un šī puse staltbriežiem domāta. Nezinu, pagaidām iztiekam ar to, kas ir. Krājam naudu žogam, tas jau izmaksā daudz,” turpina Inese.

Šobrīd briežu dārzs ir jauns tūrisma piedāvājums Aglonas novadā, ir uzņemti pirmie ciemiņi. Par gandarījumu briežu dārza saimniecei, cilvēku interese, ņemot vērā to, ka briežu dārzs ir jauns un daudziem nezināms, ir pietiekami liela.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti