Āfrikā nokalst tūkstošiem gadus veci baobabi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Slavenie Āfrikas baobabi, kas plašāk zināmi kā dzīvības koki, nu saskaras ar jauniem apdraudējumiem. Pēdējo gadu laikā nokaltuši lielākie un vecākie koki. Deviņi no 13 vecākajiem baobabiem, kuru vecums pārsniedz pat 2000 gadu, nokaltuši pēdējo gadu laikā. Tam ir dažādi iemesli un viens no tiem – klimata pārmaiņas.

Atsevišķi koki sākuši augt vēl pirms mūsu ēras sākuma. Tomēr pēdējo gadu laikā vecie un milzīgie koki izkalst. Vairāku gadsimtu un pat gadu tūkstošu garumā koki bijuši patvēruma un drošības simbols gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.

Vietējie iedzīvotāji neizprot, kādēļ senie koki iet bojā.

Lai arī zinātnieki meklē iemeslus, kādēļ ir vērojama šāda parādība, viens no faktoriem ir pieaugošās gaisa temperatūras tādās valstīs kā Dienvidāfrikā, Botsvānā, Namībijā un Zimbabvē. To dēļ valstis saskaras ar spēcīgu sausumu.

"Jāveic atbilstoši pētījumi, taču noteikti jārunā par klimata pārmaiņām.

Mēs nevaram runāt par pilnīgu baobabu izzušanu, taču šī brīža tendence liecina, ka jaunie koki labāk pielāgojas jaunajiem apstākļiem nekā vecie," atzīst Dienvidāfrikas Nacionālā izpētes fonda pārstāvis Stīvens Vudberns.

Ņemot vērā, ka koki spēj uzglabāt sevī ļoti lielu daudzumu ūdens, baobabi jau gadsimtiem ilgi bijuši ļoti svarīgi vietējo ciematu iedzīvotājiem. Vietējie pētnieki norāda, ka cilvēku darbība vairs nevar glābt vecākos kokus, tomēr vēl var paspēt rīkoties tā, lai jaunajiem kokiem ir labāki augšanas apstākļi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti