Adatu terapija izglābj taksenītes Basjas dzīvību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Mazā sunenīte Basja iecienījusi adatu terapijas procedūras. Pirms pusgada mazās taksītes pakaļkājas bija pilnībā paralizētas, taču, pateicoties akupunktūrai, viņa atkal spēj staigāt.

Latvijā akupunktūru lielākoties izmantota cilvēku ārstēšanā. Taču Eiropā un citviet pasaulē šī metode jau sen tiek pielietota arī veterinārmedicīnā. Akupunktūra ir Ķīnas tradicionālās medicīnas metode. Tajā izmanto speciālu adatu iedarbību uz  dzīvnieku organisma bioloģiski aktīvajiem punktiem. "Pēc ķīniešu filozofijas, šī slimība veidojas no tā, ka tiek traucēts enerģijas līdzsvars. Ar akupunktūru mēs stabilizējam un atjaunojam šo līdzsvaru. Mēģinām atgriezt to atpakaļ," stāsta veterinārārste Sintija Pakalne.

Basjai ir starpskriemeļu diska trūce. Šī slimība takšiem ir ļoti raksturīga. Vieglākos gadījumos novēro tikai sāpes, smagākos iespējama  pat priekškāju vai pakaļkāju pilnīga paralīze un nespēja kontrolēt urināciju vai defekāciju.

"Saimnieki bija ārstējuši ar tradicionālo medicīnu un bija jau doma, ka sunītis jāiemidzina, jo nav nekāda rezultāta. Sunītis ir diezgan aktīvs un lēkā pa dīvāniem. Saimnieks saka, ka lido un tādā veidā viņš muguru ir traumējis. Kad pirmo reizi viņu atveda, bija pilnībā paralizētas pakaļējās ķepas. Pārvietojās, tikai izmantojot priekšķepas," atceras veterinārārste Pakalne.

"Mums vairāk nekādu cerību nebija. Viņu špricēja. Kad to darīja, viņa mazliet staigāja, bet kad pārstāja [špricēt], tad nestaigāja," stāsta Basjas saimniece Andžela. "Mēs izlēmām cīnīties līdz pēdējam!"

Akupunktūras punkti atrodas uz meridiāniem. Katram punktam ir noteikts iedarbības efekts. Cilvēkam un dzīvniekam šo punktu izvietojums ir līdzīgs - arī 12 meridiāni, vienīgi atsevišķu punktu lokalizācija ir savādāka. "Šie visi sarkanie punktiņi ir akupunktūras punkti. Ir 12 meridiāni un katram meridiānam ir savs nosaukums. Savs vārds un sava lokalizācijas vieta," rāda ārste. "Šeit ir punkts virs actiņas, var izmatot ausīm un ar acu problēmām. Šis punkts ir liesai, taisnai zarnai, sirdij un plaušām, šie augšējie punkti. Es iztaustu šos aktīvos punktus un nosaku diagnozi, kurā vietā ir sāpes un diagnosticēju pēc šo punktu jūtības, kurā vietā ir šīs problēmas."

Kad problēma ir atrasta,  tiek ievadītas adatas. Procedūra ilgst no 15 sekundēm līdz pat pusstundai.

"Dzīvniekiem iedurot adatas,  tiek stimulēta nervu sistēma, un tad izdalās endorfīni, kortizols un dažādas citas bioloģiski aktīvas vielas, kas mazina sāpes, iekaisumu un uzlabo vielmaiņu gan lokāli, gan visā organismā," skaidro veterinārārste Sintija Pakalne.

Adatu terapijai ir ļoti plašs pielietojums. Taču tā nespēj palīdzēt, ja dzīvniekam ir, piemēram, audzējs vai lūzumi. Adatas var pielietot kā palīglīdzekli rehabilitācijā vai apvienot ar tradicionālajām ārstēšanas metodēm. "Gan muskuļu skeleta problēmām, kas ir saistītas ar mugurkaulu un starpskriemeļu diska problēmām, piemēram, artrītu, elpošanas problēmas, rinītu, gremošanas problēmas, reproduktīvas problēmas, neiroloģiskās problēmas, epilepsiju," uzskaita ārste.

Apkopojot adatu terapijas plusus un mīnusus, jāsecina, ka šai metodei ir ļoti maz blakusparādību, taču mīnuss ir -  augstās izmaksas.

Viena terapijas reize maksā no 23 līdz 30 eiro. Turklāt ārstēšanas sākuma periodā kurss ir ļoti intensīvs, divas trīs reizes nedēļā. Ārstēšanas kurss ir ilgstošs un pirmie rezultāti ir jūtami tikai pēc vairākiem seansiem.

Akupunktūra kā netradicionālā medicīnas metode kļūst arvien populārāka Amerikā, Eiropā un arābu valstīs. Vācijā tā sākusi konkurēt ar tradicionālajām dzīvnieku ārstēšanas metodēm. "Viņiem adatu terapija pielīdzināma kā mums sonogrāfija. Ja vecas, hroniskas  kaites, tad uz adatu terapiju," zina stāstīt veterinārārsts Jānis Beinerts. "Ja agrāk mans viedoklis bija gaužām noraidošs, gandrīz kā par homeopātiju, ka tā ir cilvēku mānīšana, tad par akupunktūru saprotu, ka tam ir ļoti liela nākotne."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti