Tiešraides balto stārķu ligzdā vecāki paturējuši trīs no pieciem putnēniem

Ar tiešraides kameru aprīkotajā balto stārķu ligzdā pašlaik tiek aprūpēti un aug trīs jaunputni. Kopumā ligzdā bija izšķīlušies pieci mazuļi, taču no diviem vecāki atbrīvojās, visticamāk, barības trūkuma ietekmē, informēja AS "Sadales tīkls" Ārējās komunikācijas vadītāja Alīna Kozlovska.

Pirmais cālēns ligzdā izšķīlās 21. maijā, turpmākajās dienās šķīlās arī četri pārējie.

"Vecāki aprūpēja mazuļus, maltītē sagādājot sliekas, arī glodenes un citus čūskveidīgos. Tomēr varēja novērot, ka vecāki šogad nespēj sarūpēt tik lielus barības apjomus, kā tas bijis, piemēram, iepriekšējā ligzdošanas sezonā. Izaicinājumus barības meklējumos šogad radījis arī sausais laiks," norādīja Kozlovska.

Katrs mazulis cīnījies par savu barības kumosu, un jaunākajam putnēnam tas bijis vissarežģītāk. 27. maijā stārķu tēviņš jaunāko un vārgāko mazuli apēda, savukārt 30. maijā pāri ligzdas malai pārmests vēl viens mazulis.

Ornitologi jau iepriekš norādījuši, ka visu stārķu mazuļu sekmīga izaugšana līdz lidspējas vecumam atkarīga no daudziem faktoriem, tai skaitā barošanās iespējām ligzdas apkārtnē. 

Arī iepriekšējā sezonā tiešraides stārķu ligzdā novērota vārgāko mazuļu apēšana.

Kā informē AS "Sadales tīkls", Latvijā ligzdo 4% stārķu no to kopējās populācijas pasaulē jeb aptuveni 13 500 putnu. No tiem apmēram 8000 ligzdu atrodas uz elektrolīniju balstiem, kas elektrības tuvuma dēļ nav droša ligzdošanas vieta. Balto stārķu ligzdas svars ir vidēji 400-600 kilogramu, bet ilggadējās ligzdas, īpaši salīstot, var svērt pat tonnu.

Lai padarītu ligzdošanu drošāku gan putniem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, gan arī mazinātu elektroapgādes pārtraukumu riskus, AS "Sadales tīkls" zemsprieguma elektrotīklā turpina uzstādīt metāla ligzdu pamatnes.

Konstatējot bīstamas situācijas, ligzdas drošības apsvērumu dēļ no balstiem var tikt noņemtas. Tas tiek darīts ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un lielākoties – ārpus stārķu ligzdošanas sezonas.

Tiešraidi no balto stārķu ligzdas organizē "Sadales tīkls" sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu. Kameras sistēma uzstādīta elektroapgādes balstā Kurzemes pusē. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti