4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Kādu palīdzību vēlas saņemt pērn Gaujā noslīkušās meitenītes māte?

Kā nesaēsties vielas, ar kurām augļi ir apstrādāti?

Kā nomazgāt veikalos pirktajiem augļiem spīdīgo virskārtu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Koši sarkani āboli, zeltaini citroni un saules pielieti oranži apelsīni – veikalā visi augļi izskatās glīti, spīdīgi un vilinoši, taču bieži vien, mērojuši tālu un eksotisku ceļu, tie tiek apstrādāti ilgākam svaigumam un daiļākam skatam. Kā pirmo metodi augļu mazgāšanā speciālisti iesaka karstu ūdeni, taču var likt lietā arī mērcēšanu, īpašas birstes, kā arī sodu, sāli vai etiķi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns raidījumam sacīja: "Riski jau sākas pašā audzēšanas vietā." Ja par Latvijā audzētajiem augļiem un dārzeņiem aptuveni zinām, kāda ir mūsu kontroles sistēma, "tad tas, kas mums nāk importēts no citām valstīm, to jau mēs īsti nezinām – kāds ir augsnes piesārņojums, kādi augu aizsardzības līdzekļi tur ir atļauti un aizliegti."

Svilāns arī pauda – nav noslēpums, ka daļa no augļiem tiek ievākta vēl puszaļa, un tad ir divi apstrādes procesi – pirmais, lai šie augļi nebojātos, un otrs – lai pārāk strauji nenogatavotos.

Dienvidamerika ir ģeogrāfiski tālākais punkts, no kurienes pie mums tiek atvesti augļi.

"Šeit viņi tiek ievietoti speciālās kamerās, un tad, kad viņiem ir jānonāk veikala plauktos, viņi tiek apstrādāti, lai viņi nogatavotos," viņš sacīja.

Svilāns norādīja, ka nevajadzētu uztraukties, piemēram, par citrusaugļiem vai banāniem, jo tiem ir bieza miza un pēc būtības līdz ēdamajai daļai nekas nenonāk. "Sarežģītāk varētu būt ar dienvidu izcelsmes āboliem, bumbieriem, proti, tiem, kurus mēs mēdzam patērēt ar visu mizu. Pirmais noteikums noteikti būtu mazgāt."

Kā pareizi mazgāt?

Reizēm ir vēlme augli nomazgāt vairākkārt, jo, piemēram, ābols un citi augļi pēc apslacīšanas ar ūdeni aizvien šķiet vaskaini un lipīgi.

Veselīga dzīvesveida piekritēja Laura Starostina ikdienā patērē daudz augļu, pārsvarā bioloģiski audzētos, arī vietējo zemnieku produkciju, kam liela mazgāšana nemaz nav nepieciešama. Bioloģiskos augļus nevajag berzt un tīrīt, tiem pietiks tikai ar noskalošanu ūdenī.

Stāstot par augļu mazgāšanas veidiem, Starostina sacīja: "Pirmais ir vispār noskalot, kas jau arī ir labi. Otrs ir, varētu skatīties, kādi augļi ir nopirkti, jo viņiem varētu mazliet atšķirties mazgāšanas principi – ja tās, piemēram, būs vīnogas, tad, lieta, ko es daru, vīnogas ielieku ūdenī, vēsā ūdenī, bļodā, tā, lai pilnībā viņas pārklāj, un noturēt nakti ūdenī." Viņa arī ieteica pievienot etiķi, kas var sekmēt vīnogu attīrīšanas procesu.

Savukārt ābolam noņemt mākslīgo vaska kārtiņu var, dažas sekundes to pamērcējot karstā ūdenī. Tāpat var likt lietā sodu, ko uzber uz samitrinātas drāniņas un virskārtu noberž nost.

Karstajā ūdenī var peldināt arī apelsīnus, kuriem, kā redzams Starostinas demonstrētajā piemērā, pēc mērcēšanas ūdens bļodā paliek eļļains slānis.

"Etiķis, soda un sāls – šie dabiskie parastie, vienkāršie sadzīves produkti, gandrīz katram mājās sastopamie trīs produkti palīdz nomazgāt un notīrīt augļus," viņa sacīja.

Vēl augļu tīrīšanai var izmantot tā saucamo dārzeņu birsti. Savukārt mango tīrīšanai labāk derēs etiķis – ēdamkarote etiķa jāizšķīdina bļodā ar ūdeni un jāliek mango peldēties.

Kā pēdējo metodi veselīga dzīvesveida piekritēja pieminēja un parādīja ozonēšanu, kas, iespējams, daudziem būs kas jauns un nedzirdēts. Šajā procesā augļus ūdenī apstrādā speciāla ierīce, kas no augļiem noņem arī baktērijas un citas ar aci neredzamas lietas.

Lai arī kuru no apskatītajām metodēm jūs izmantotu, galvenais priekšnoteikums pēc augļu iegādes ir tos apmazgāt ar karstu ūdeni. Pēc tam, atkarībā no augļu veida vai vēlmēm, var izmantot etiķi, sāli, sodu, dārzeņu birsti, ozonatoru vai visu kopā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti