Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Igaunijā daudz mēģinājumu pārkāpt sankcijas pret Krieviju

Ieskats topošajā vides izglītības centrā "Botania"

Ielūkoties pa atslēgas caurumu: Salaspilī top vides izglītības centrs «Botania»

Šā gada nogalē Salaspils Nacionālajā botāniskajā dārzā durvis vērs vides izglītības centrs "Botania". Tajā ikviens interesents varēs izzināt augu valsti, to aptaustīt, sajust un pat sadzirdēt, smeļoties zināšanas par dabas saglabāšanu un bioloģiskās daudzveidības jautājumiem. Turpmāko pāris gadu laikā šo centru, visticamāk, zinās katrs Latvijas bērns un katra Latvijas ģimene.

2015. gadā Salaspils Nacionālajā botāniskajā dārzā sākās darbs pie vides izglītības centra "Botania" izveides. Šobrīd divstāvu ēka ir uzcelta un tajā tiek iekārtota aizraujoša ekspozīcija.  

Vides izglītības centra kuratore Laura Līdaka Latvijas Televīzijai stāstīja: "Mēs atrodamies ļoti īpašā vietā, es teiktu – brīnumu mājā. Šeit ir izdarīts milzīgs darbs. Jūs varat ieskatīties nedaudz caur atslēgas caurumu. Darbs vēl turpinās, lai gada nogalē, mēs ļoti ceram, varētu sagaidīt šeit apmeklētājus."

Savukārt Nacionālā botāniskā dārza izglītības speciāliste Dace Miezīte norādīja: "Es ļoti ceru, ka šo nosaukumu, šo vārdu turpmāko pāris gadu laikā zinās katrs Latvijas bērns, katra Latvijas ģimene, katrs Latvijas skolēns. Tas, ka šeit ir tapis, ir mūsdienīgs un atraktīvs Vides izglītības centrs."

"Botania" ēka uzbūvēta vietā, kurai blakus savulaik atradies šķūnītis. Tajā tika glabātas eksotisku augu sēklas. Dārza leģenda vēsta, ka vienu no sēklām kāda pelīte aiznesusi uz savu alu.

"Kādā dienā no peles aliņas izdīga, divi mazi asniņi. No šiem asniņiem, kurus bija savā alā iestādījusi ziņkārīgā pelīte, izauga riekstkoks. Šī riekstkoka auglis ir kļuvis par vienu no "Botania" simboliem. Zinātkārā pelīte ir viena no "Botania" apmeklētāju simboliem," norādīja Miezīte.

Riekstkoks joprojām aug, un tas atrodas tieši pie jaunās ēkas ieejas.

Vides izglītības centrā ikviens interesents varēs daudzko aptaustīt, sajust un sadzirdēt, smeļoties zināšanas par dabas saglabāšanu un bioloģiskās daudzveidības jautājumiem.

""Botania" ekspozīcija veidota divos stāvos. Šī divu stāvu ēka ir pilna ar stāstiem. Stāsti, protams, ir par augiem, jo mēs esam Botāniskajā dārzā. Sākot ar sīkām saknītēm un lielām saknēm, stāsti par stumbriem, par to, kas dzīvo uz stumbriem, kā stumbri ir veidoti, kā tie aug un izskatās. Stāsti par lapām, lapu formām, krāsām un kā lapas baro pasauli. Stāsti par ziediem, augļiem, sēklām," skaidroja Miezīte.

Savukārt Līdaka par "Botaniu" stāstīja, ka tā ir bagātīgi piepildīta ar dažādām spēlēm, rotaļām, tekstiem. Top digitālie ekrāni. "Darīt ko šeit būs ļoti daudz," viņa teica.

Tas, kas bioloģijas stundās skolā šķiet garlaicīgs, "Botania" būs apgūstams interesantā, aizraujošā, atraktīvā un arī interaktīvā veidā. Ekspozīcija veidota tā, lai tajā varētu grozīt, raustīt, zīmēt, rāpties kokos un pat spēlēt mūzikas instrumentus.

Kopumā "Botania" ekspozīcijā iekļautas vairāk nekā simt dažādas tēmas par augu dzīvi. Šobrīd norit darbs arī pie Nacionālā botāniskā dārza skolu izglītības programmas izstrādes.

Gada nogalē šeit interesanti izzinoši un saturīgi varēs pavadīt laiku visas dienas garumā, jo vienas stundas laikā visu izstaigāt un izpētīt nebūs iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti