Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Ukraina sāk saņemt rietumvalstu tankus

Profesoru Māri Laiviņu godina par mūža veltīšanu mežu pētīšanai

Pat naktī pamostoties, domā par mežu pētīšanu – profesors Māris Laiviņš

Latvijas Zinātņu akadēmija profesoram Mārim Laiviņam piešķīrusi Kaspara Buša vārdā nosaukto balvu meža ekoloģijā un mežkopībā. Kā tas ir – visu savu mūžu pētīt mežu un tur notiekošos procesus? 

Interese par mežiem, ekoloģiju un lauksaimniecību Mārim Laiviņam radusies jau agrā bērnībā. Toreiz dzīvojis Alūksnes pusē, ar mežiem no visām pusēm noslēgtā teritorijā.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" vadošais pētnieks Māris Laiviņš Latvijas Televīzijai stāstīja: "Lielākoties augu viens pats. Kad mamma man iedeva pāris rubļu naudas, tad es paņēmu velosipēdu, aizbraucu uz Alūksni. Pirmais, ko es apmeklēju, bija grāmatu veikali. Grāmatu veikalos paskatījos, ko es varu nopirkt, kas mani interesē. Visvairāk interesēja ģeogrāfija. Sapirkos dažādas brošūriņas, protams, ne dārgas. Es atceros, ka arī bija par dzīvnieku kolekcionēšanu, par augu vākšanu un tā tālāk."

Tieši šīs grāmatas un dzīvošana pie dabas radījusi interesi izprast un izpētīt. Pēc vidusskolas iestājies Ģeogrāfijas fakultātē, kur vasaras praksē nonācis Sibīrijas un Tālo Austrumu ģeogrāfijas institūtā. Tur kopumā nostrādājis piecus gadus, veicot pētījumus mežu ekoloģijā.

"Sibīrija ir meži faktiski, pārsvarā meži. Pētniecība sākās ar mežiem, un visu laiku turpinājās – faktiski visu dzīvi," viņš stāstīja.

Atgriežoties Latvijā, strādājis zinātniski pētnieciskajā Mežsaimniecības problēmu institūtā, ko tagad pazīstam kā Valsts mežzinātnes institūtu "Silava", kā arī Latvijas Universitātē par pasniedzēju. 

Laiviņš norādīja: "Sāku strādāt Moricsalā. Tur es vismaz trīs gadus nostrādāju cītīgi visas vasaras. Kopā ar sievu vācām materiālus, taksējām kokus un veicām dažāda veida pētījumus."

Profesors Māris Laiviņš ir viens no Latvijas vadošajiem zinātniekiem bioloģiskās daudzveidības un meža ekosistēmu izpētes jomā.

"Silavas" zinātniskās padomes priekšsēdētājs Tālis Gaitnieks pauda: "Viņš ir pratis saistīt tik daudz zinātņu nozares. Bioloģija, ģeogrāfija, mežzinātne, un visur viņš ir. Visur viņš ir tas, kas viņš ir, viņš ir viens no labākajiem Latvijā. Ar Māri komunicējot, cilvēki ne tikai iemācās, bet jūt sevī uzņemto labestību un garīgo enerģiju, ko Māris izstaro."

Savukārt "Silavas" vadošā pētniece Zane Lībiete pauda: "Komunikabls, runīgs un ar lielisku humora izjūtu. Viņam ļoti patīk stāstīt jokus. Vienmēr, kad braucam uz kaut kādiem objektiem, tad ir vienmēr smiešanās. Viņš ir arī ļoti galants, īsts džentlmenis. Vienmēr atver durvis, meitenēm izmaksā kafiju."

Laiviņam Latvijas Zinātņu akadēmija piešķīrusi Kaspara Buša vārdā nosaukto balvu meža ekoloģijā un mežkopībā. Aizvadītajos gados Laiviņa  pētījumu virziens vērsts uz Latvijas skujkoku mežu mainību un platlapju koku izplatību skujkoku mežos klimata pārmaiņu ietekmē.

"Platlapju koku sugas jau ir iespiedušās koku stāvā un konkurē jau ar priedi, egli, konkurē ar sugām, kas iepriekš bija, un izspiež viņas. Lūk, cik tālu ir aizgājusi dabas maiņa. Kā pielāgosies mūsu praktiķi, kas apsaimnieko laukus, mežus, – par to ir ļoti daudz jādomā. Viņi pašlaik par maz par to domā," norādīja pētnieks.

Zinātnē Māri aizrauj viss. Viņš smaidot stāstīja, ka tā ir kā tāda slimība, – pat nakts laikā pamostoties profesors domā par pētījumiem un veic aprēķinus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti