Rīta Panorāma

Lietuvā strīdi par apstiprināto migrācijas ierobežošanas likumu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

ASV izmanto šķeldu cīņai ar ūdeni piesārņojošiem nitrātiem

ASV izmanto šķeldu cīņai ar ūdeni piesārņojošiem nitrātiem

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Aiovas štatā sāk izmantot ar šķeldu piepildītas tilpnes, lai cīnītos pret nitrātu piesārņojumu. Lauksaimniecībā izmantotais mēslojums veicina ūdenstilpju aizaugšanu un samazina citviet saimniecībā izmantotā ūdens kvalitāti.

Fermeris Niks Hellands norādīja, ka ūdens pasargāšana no nitrātiem ir ļoti svarīga: "Mēs esam ziemeļos no ūdensšķirtnes un gribam pārliecināties, ka ūdens Demoinas iedzīvotājiem ir tik labs, cik iespējams. Tāpēc mēs vēlamies izmantot vienkāršus paņēmienus, kas palīdz pret nitrātiem."

Ar šķeldu pildīto, apmēram 7,5 metrus plato, 30 metrus garo un pusotru metru dziļo bioreaktoru iespējams novietot saimniecībā, nesamazinot lauksaimniecībā izmantotās zemes platību. Zem zemes izvietotā vienkāršā konstrukcija palīdz atdalīt no virszemes notekūdeņiem vairāk nekā pusi izšķīdušo nitrātu, un vienīgais jautājums ir, vai ar to pietiks, lai uzlabotu sarežģīto situāciju.  

Aiovā vairāk nekā pusē upju, strautu un ezeru ūdens ir pārāk piesārņots, lai pastāvētu veselīga ekosistēma un varētu droši peldēties.

Pārāk daudz slāpekļa un fosfora savienojumu nodrošina lielisku barību aļģēm un citiem augiem; tie samazina skābekļa daudzumu ūdenī un bloķē saules gaismu. Negatīvo ietekmi pastiprina ūdensteču iztaisnošana un mitrāju nosusināšana, kas ierobežo pašattīrīšanās iespējas.

Šī problēma ir aktuāla arī pie mums, un eksperti vēsta, ka labs ekoloģiskais stāvoklis ir tikai apmēram piektajā daļā virszemes ūdeņu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti