Lai arī aizsargājamo augu saraksts ir krietni garāks, esam apkopojuši tos, kas neatļauti Jāņu vainagiem un dekorācijām tiek plūkti visbiežāk. Aplūko bildes un ielāgo šos augus!
Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības centra "Slītere" vadītāja Andra Ratkeviča stāstīja, ka Latvijā ir aptuveni 30 sugu orhidejas, vairākas no orhideju dzimtas puķēm ir aizsargājamo augu sarakstā.
Trīs no tām saistītas ar dzeguzes vārdu – dzegužpirkstīte, dzegužkurpīte un dzegužpuķe. Šo ziedu plūkšana kategoriski aizliegta. Noplūcot orhideju dzimtas ziedus, tiek aiznestas to sēklas, neļaujot tām vairoties, līdz ar to postot šo atradni. Šo ziedu skaistums jābauda vien acīm.
Tāpat jāpievērš uzmanība staipekņu augu grupai. Staipekņi ir mūžzaļi sporaugi, kas aug mežos. Tie ir skaisti, vilinoši, tāpēc bieži vien tieši šos augus izvēlas Jāņu vītnēm un vainagiem. Staipekņus, tāpat kā orhidejas, plūkt nedrīkst, jo tie ļoti lēni aug un ļoti lēni atjaunojas. Staipekņi ir īpaši apdraudēti, jo cilvēkiem tie izskatās kā vieni no vispiemērotākajiem augiem, kurus izmantot pušķošanā.
Ratkeviča norādīja, ka aizliegts plūkt arī īrisu dzimtas puķi – purva skalbi. Acīm jālūkojas arī uz meža silpureni, kura ir apdraudēta. Lai arī ziedēšanas laiks ir nedaudz vēlāk, tomēr Ratkeviča uzsver, ka aizliegts plūkt arī jumstiņu gladiolu.
Krāšņs svētku vainags izdosies arī ar tradicionālajiem ziediem un augiem – margrietiņām, rudzupuķēm, pīpenēm, sarkano un balto āboliņu, ozola zariem, magonēm, vībotnēm, papardēm un smilgām. Šos augus drīkst plūkt bez bažām, tomēr jāatceras, ka arī šie augi jāplūc saudzīgi, tos nedrīkst plēst ar saknēm.
Ne velti Līgo vakaru dēvē par Zāļu vakaru. Tiem, kuri pazīst augu valsts bagātības, saulgriežos plūktas vīgriezes, sarkanais āboliņš, pelašķis un asinszāles tējās sildīs un atveseļos tumšajos ziemas vakaros. Diemžēl ne katrs jāņubērns var lepoties ar spožām zināšanām īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā. Lai mazinātu situācijas, kad krāšņajos Jāņu vainagos iepīti ļoti reti, īpaši aizsargājami augi, kuru plūkšana ir aizliegta, aicinām iepazīties ar Dabas aizsardzības pārvaldes sagatavoto materiālu "Mīli ar acīm" un foto galeriju "Aizsargājamie augi".
No bioloģiskā un dabas aizsardzības viedokļa aizsargājamo augu ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš jauno sēklu izsēšanās iespējas un tātad arī auga ilgtermiņa saglabāšanos.
Lai lustīga līgošana, prieks par tradīcijām un zaļojošo Latvijas dabu! Lai meiteņu vainagos krāsojas un smaržo kalmes, madaras, asinszāle un birztalu nārbuļi, vībotnes, rudzupuķes, pīpenes, magones un, protams, papardes!
Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2018. gada 20. jūnijā.