Arī šogad aicina ziņot par iezīmētajiem apaļajiem jūrasgrunduļiem Baltijas jūrā

Dabas aizsardzības pārvaldes projekta "LIFE REEF" ietvaros Latvijā ieplānota 4000 jūrasgrunduļu iezīmēšana un atlaišana jūrā ar nolūku veiksmīgāk pētīt šo Baltijas jūrā sastopamo sugu un iegūt nepieciešamos datus sugas apsaimniekošanas plānam. Iedzīvotāji, noķerot iezīmēto jūrasgrunduli, aicināti ziņot institūtam "BIOR". Par ziņu sniegšanu projektā paredzēta arī atlīdzība, informēja tā pārstāvji.

Jūrasgdrunduļus iezīmēs ar T-bar zīmi, kas tiek ievietota katras zivs augšējā spurā, un tajā ietverts uzraksts "BIOR RIGA", kā arī īpašs četru ciparu kods.

Iezīmēts apaļais jūrasgrundulis.
Iezīmēts apaļais jūrasgrundulis.

Apaļais jūrasgrundulis ir invazīva suga, kas salīdzinoši neilgā laika posmā kļuvusi par vienu no dominējošām zivju sugām Latvijas piekrastes ūdeņos. Apaļajam jūrasgrundulim raksturīgs izteikti agresīvs dzīvesveids – tas negatīvi ietekmē vairākas vietējās sugas un palielina spiedienu uz vidē pieejamo barības bāzi, tādēļ tam ir augsts potenciāls negatīvi ietekmēt sugas un dzīvotnes aizsargājamās jūras teritorijās.

"BIOR" Zivju resursu pētniecības departamenta Jūras nodaļas vadītājs Ivars Putnis skaidroja: "Tuvākajā nākotnē ir jāizstrādā plāns apaļā jūrasgrunduļa apsaimniekošanai. Lai to paveiktu, ir jāspēj raksturot sugas sezonālā un telpiskā izplatība. Līdz šim pieejamā informācija par apaļo jūrasgrunduļu migrāciju Baltijas jūrā bijusi nepilnīga, tādēļ projektā tiek veikta apaļo jūrasgrunduļu iezīmēšana. Uz šo zināšanu pamata varēs precīzāk identificēt iespējamos risinājumus, lai nodrošinātu efektīvāku un zinātniskos datos balstītu apaļo jūrasgrunduļu zvejas pārvaldību Latvijas piekrastē. Taču svarīgākais veiksmīga pētījuma posms ir iezīmēto apaļo jūrasgrunduļu atgūšana. Balstoties uz šiem datiem mēs uzzināsim apaļā jūrasgrunduļa veikto migrācijas posmu noteiktā laika periodā."

Iezīmēts apaļais jūrasgrundulis.
Iezīmēts apaļais jūrasgrundulis.

Par katru iezīmēto grunduļu gadījumu jāziņo institūta Zivju resursu pētniecības departamenta Jūras nodaļai pa tālruni 20239304 vai rakstot e-pastu uz [email protected].

Sazinoties nepieciešams ziņot zīmē redzamo kodu, pilnu zivs garumu centimetros, noķeršanas rīku, zvejas ilgumu, datumu un vietas koordinātas. Nepieciešams arī nosūtīt zivs fotogrāfiju, lai tajā redzams īpašais kods. Noķerto zivi var arī sasaldēt un uzglabāt veselā veidā vēlākai nodošanai institūtam.

Dabas aizsardzības pārvalde projektu "LIFE REEF" jeb "Jūras aizsargājamo biotopu izpēte un nepieciešamā aizsardzības stāvokļa noteikšana Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā" īsteno kā vadošais partneris sadarbībā ar institūtu "BIOR" un Latvijas Hidroekoloģijas institūtu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti