23 jaunās vaboļu sugas Latvijas teritorijā saista ar klimata pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

23 Latvijai un pat Ziemeļeiropai līdz šim nezināmas vaboļu sugas ir pirmoreiz konstatētas Latvijā, atklāj Latvijas Entomoloģijas biedrības un ārzemju ekspertu publicēts koppētījums. Sugu sarakstā atrodamas arī tādas vaboles jeb agresīvas invazīvas sugas, kas var izspiest kādus citus Latvijā esošas kukaiņu sugas, kā arī iespējams kaitēt augiem, masveida savairošanās gadījuma. Paši entomologi jauno sugu ienākšanu Latvijā saista ar klimata pārmaiņām, jo lielākoties atklātās sugas ir dienvidnieki.

Latvijas teritorijā Jaunatklātās sugas fiksētas pēdējo divu gadu periodā stāsta Entomoloģijas biedrības vadītājs Dmitrijs Teļnovs. Tas ir liels jaunatklājumu skaits, taču eksperts arī secina, ka pašu pētnieku ir kļuvis vairāk. 

Tāpat 23 jaunas sugas liecina par to, ka Latvijas un Baltijas teritorija uz kopējā Eiropas fona joprojām ir maz pētīta.

Dabā Latvijā gan ir arī novērojumi, ka dienvidu sugas gan mēdz ātri savairoties un aizņemt vietējo sugu nišas, piemēram, airvaboļu dzimtā. Tāpat jaunatklāto sugu vidū ir arī dažas agresīvas invazīvas sugas, kas var būt potenciālie augu kaitēkļi, Latvijas Radio skaidro Teļnovs.

Sugu sastāva maiņa kādā teritorijā ir dabisks process, kas notiek nepārtraukti. Latvijai jaunas vaboļu sugas tiek konstatētas regulāri. Taču Teļnovs papildināja, ka pēdējās desmitgadēs šo procesu ietekmē arī globālā sasilšana, kur savu ietekmi radījis arī cilvēks. Kā rezultātā "dienvidnieki" mūsu Ziemeļeiropas reģiona faunā parādās un nostiprinās arvien biežāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti